Sleeve Gastrektomi Nedir?

Sleeve Gastrektomi yani halk arasında yaygın bilinen diğer adıyla tüp mide ameliyatı, obez ve morbid obezlere uygulanan cerrahi bir işlemdir. İşlem esnasında mide cerrahi yöntemlerle küçültülmekte ve tüp benzeri bir şekle getirilmektedir.

Sindirim sistemindeki organlar incelendiğinde hemen hemen tüm organların boruya benzer şekle sahip oldukları görülür. Yemek borusu, ince bağırsak, kalın bağırsak ince uzun boruya benzer şekle sahip organlardır. Mide, yiyecekleri içine aldığı için sindirim sistemindeki diğer organlara benzer şekilde değildir. Tüp mide ameliyatı esnasında midenin giriş ve çıkış kısmına karışılmadan belli bir kısmı alınır ve işlem sonucunda mide, tüp şeklini alır. Bu nedenle bu operasyona tüp mide ameliyatı adı verilmiştir.

Tüp mide ameliyatı yalnızca midenin hacmini küçültmez aynı zamanda mideden salgılanan açlık hormonları üzerinde de belli bir etkiye sahiptir. Yani işlem yalnızca mekanik değil aynı zamanda hormonal etki de gösterir. Tüp mide ameliyatı sonrasında açlık hormonu salgısı azalır ve beyin daha az açlık hisseder.

Tüp mide ameliyatı çoğunlukla morbid obez hastalara uygulanmaktadır. İşlem yalnızca obeziteyi tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda obeziteye eşlik eden tip 2 diyabet gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavi edilmesine de yardımcı olur. Bazı durumlarda ise obeziteye bağlı tip 2 diyabet tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak tip 2 diyabet tedavisi için bypass grubundaki operasyonların daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacağı unutulmamalıdır.

Tüp mide yani sleeve gastrektomi,  bazı durumlarda bypass grubundaki ameliyatlara hazırlık olarak da uygulanmaktadır. İşlem ileri derecede obezite hastalarının bypass grubu ameliyatlara hazırlanmasına da yardımcı olabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı düşük olsa da olası komplikasyonlar hayati tehlike taşımakta ve bu nedenle hasta ilk günlerde hastanede gözetim altında tutulmaktadır. Ameliyattan sonraki ilk 3 gün hastanın, hastanede doktor ve uzman sağlık ekibi tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir. Olağan dışı bir durum saptanmadığı taktirde hasta ilk 3 günün sonunda taburcu edilmektedir. Operasyon sonrasında bir beslenme uzmanı kontrolünde beslenme alışkanlıklarını düzenleyen hastalar, kısa süre içerisinde gözle görülür sonuçlar elde etmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat