Mide Balonu Hakkında En Çok Merak Edilenler

Mide balonu komplikasyon riski düşük, başarı olasılığı yüksek bir işlemdir ve bu nedenle günümüzde çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. İşlem esnasında hasta tamamen uyutulmakta yani hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Günümüzde fazla kilolarından şikayetçi olan kişilere fazla kilolarından kurtulmaları amacıyla veya mide küçültme ameliyatına uygun olmayan kişilere mide küçültme operasyonuna hazırlık amacıyla yapılmaktadır.

İşlem hakkında en çok merak edilen sorulardan biri operasyon sonrasında normal hayata geçiş sürecidir. Mide balonu ameliyat değildir ve endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Bu nedenle işlem sonrasında hastada yara izi oluşmamakta ve hasta normal hayatına kısa süre içerisinde dönmektedir. Mide balonu operasyonu sonrasında kişi, birkaç saat hastanede doktor gözetimi altında tutulmakta ve ardından aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Mide balonu işlemi günümüzde sıkça tercih edilen operasyonlar arasında yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni ise operasyon sonrasındaki iyileşme sürecidir. Mide balonu işleminden sonra hasta mide küçültme ameliyatlarına kıyasen daha kısa süre içerisinde kendisini toplamakta ve iyileşmeye başlamaktadır.

Mide balonu sonrasında beslenme, zayıflama süreci açısından oldukça önemlidir. Operasyon sonrasında beslenmesine ve yaşam tarzına dikkat eden bireyler, hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermeye başlamakta ve fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulmaktadır. Operasyon sonrasında beslenme düzeni hazırlanırken muhakkak bir beslenme uzmanından yardım alınmalı ve hasta süreç boyunca bir uzman denetiminde kontrol altında tutulmalıdır.

Mide balonu operasyonu 2 farklı türde balonla yapılabilmektedir. İşlem için silikon balon veya içi su veya havayla dolu balon kullanılabilmektedir. İçi su veya havayla dolu balonlarla yapılan işlemler sonrasında hastanın ağrı ve bulantısı geçmezse balonun mideden tamamen çıkartılması gerekir. Ancak silikon ayarlanabilir yapıdaki balonlar için durum tam olarak böyle değildir. Ayarlanabilir balonlar mide hacmine göre büyütülüp küçültülebilmekte ve bu sayede hastanın bulantı ve ağrı sorunu geçmezse doktor tarafından ayarlanabilmektedir. Bu nedenle işlem esnasında ayarlanabilir silikon balon kullanılması tavsiye edilmektedir.

Mide balonu operasyonu etkinliğini kanıtlamış bir işlemdir. İşlem sonrasında doğru beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat