Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme; ilk 2 hafta sıvı dönem, 3.-4. Hafta püre dönemi ve 30.gün-3 ay arası yumuşak katı dönem olacak şekilde 3 beslenme dönemi altında gerçekleştirilmektedir.

Sıvı Dönem: Ameliyat sonrası midenizin en hassas olduğu zamandır. Ameliyat yaralarının ve doku iyileşmesinin olduğu bu dönemde çok dikkat edilmesi gerekmektedir. İki aşama basamak altında ilerlemektedir.

Berrak sıvı dönem: Et suyu çorba, Tavuk suyu çorba, ev yapımı komposto ve su olarak hastanede beslenmeye başlanılan dönemdir.

Sıvı Dönem: Bu dönemde berrak sıvı dönemindeki diyete ek olarak laktozsuz süt, ayran, yoğurt, kefir eklenir. Ve ayrıca bariatrik cerrahi sonrası kullanılması gereken yüksek proteinli protein tozları önerilir. Çünkü protein tozları besin öğeleri açısından zengin olduğundan doku iyileşmesi tam sıvı diyeti döneminde kullanılmaktadır.

Püre Dönemi Diyeti: Yavaş yavaş ameliyat yaralarının geçtiği ve midenizin toparlandığı bu dönemde midenize adından da anlaşılacağı üzere Protein açısından zengin,  pişmiş bir besin; yumurta, beyaz et veya kırmızı et  ile kıvam verici olarak light yoğurtun aynı kapta karıştırılmasıyla püre diyeti hazırlanmış olur. Aynı zamanda sıvı diyet zamanında kullanılan protein tozlarıda bu dönemde kullanılmaya devam edilmelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası oluşabilecek kabızlık problemi için kullanılan protein tozlarının lif açısından zengin olmasına dikkat edilmelidir

Yumuşak Katı Besin Diyeti: Bu dönemde midenizi yormayacak şekilde az çiğneme gerektiren ve gastrik keseden kolay geçebilen yumuşak besinlerin vücuda alındığı diyet dönemidir. Bu dönemde kabızlık problemi yaşanmaması için püre dönemindeki kullanılan yüksek proteinli ve yüksek lifli protein tozları alınmaya devam edilmelidir

 

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat