Tüp Mide Ameliyatı İle Verdiğim Kiloları Geri Alır Mıyım? 

Obezite hastaları mide küçültme ameliyatı olmak isteyip sonra emeklerinin boşa gitmesinden endişe duyabilirler. Tüp mide ameliyatı en çok tercih edilen ameliyatlardandır. Bu mide ameliyatından sonra hastanın yaşam ve beslenme şeklinde değişimler olur.

Bazı hastalar ameliyat sonrası  Tüp mide ameliyatı ile verdiğim kiloları geri alır mıyım? Gibi endişeler duyabilir. Bazı durumlarda hasta eğer ameliyattan sonra diyet kurallarına uymaz ise tekrar kilo alabilir ama genellikle bireyler kilo verme motivasyonu ve yanlış bir şey yaparak sağlığına zarar vermemek için uyum sağlamaktadırlar. Bu nedenle geri kilo kazanımı nadir görülen bir durumdur.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır? 

Tüp mide ameliyatı midenin kese şeklinden tüp şekline dönüştürme operasyonudur. Yani mide kesilerek küçültülürken tüp şekline dönüştürülür. Kese şekilde olan mide daha çok yemek depolar fakat midenin tüp şekline getirilmesi durumunda mide daha az yemek alır. Tüp mide ameliyatı ile daha az acıkma hissi oluşur. Bunun nedeni ise küçültülen midede açlık hormonun çok daha az salgılanıyor olmasıdır.

Tüp mide ameliyatı ile verdiğim kiloları geri alır mıyım? Düşüncesine kapılanlar olabilir fakat ameliyat sonrası çok az kişide görülebilen bu durum ile karşılaşmamak için uzman diyetisyen tarafından verilen beslenme tedavisi ve egzersizlere uyulmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Hangi Hastalara Yapılır? 

Genellikle tip2 diyabet hastaları için de yapılan bir ameliyattır. Kilolu olan herkes bu ameliyatı olamaz. Obezite, diyabet hastaları veya beden kütle indeksine göre doktor ameliyat olup olmayacağına karar verir. Kontrol altına alınamayan diyabet hastalarına bu ameliyat türü tercih edilmiyor. Bunun dışında ileri derecede reflü hastası olanlarda bu ameliyatı olamazlar.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Tekrar Kilo Almamak İçin Nelere Dikkat Etmelidir? 

Tüp mide ameliyatı olanlar tekrar aynı kiloları almamak için en önemli husus beslenme şeklidir. Hasta ameliyattan sonra çok fazla yemek yemeye başlarsa mide tekrar genişler ve büyür. Bu yüzden genellikle protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Ve hasta mide küçüldüğü için çok az yemek yer bu nedenle yediği yiyeceklerin vücudunun vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacak düzeyde olması gerekir. Eğer kötü beslenmeyi bir kenara bırakıp sağlıklı beslenmeye devam edilirse akıllara gelen tüp mide ameliyatı ile verdiğim kiloları geri alır mıyım? Korkusu yaşamaya gerek kalmayacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat