Kilolu Kişilerin Bağırsaklarında Neden Sorun Olur? Neden Kabızlık Sorunu Yaşarlar?

Sindirim sisteminde görülen sorunlar sonucunda kabızlık meydana gelir. Normalde haftada üç defadan az tuvalete çıkma durumu oluyorsa veya dışkılama sırasında zorluk çekiyorsanız bağırsakların fonksiyonunu gerçekleştirmede zorluk çektiği anlamına gelir. Kabızlığın altında yatan sebepleri mutlaka öğrenip tedavi süreci başlatılmalı. Daha çok kilolu insanlarda görülen kabızlık akıllara Kilolu kişilerin bağırsaklarında neden sorun olur? Neden kabızlık yaşarlar? Sorusu gelir, bunun temel nedeni ise düzensiz ve sağlıksız beslenmedir.

Kabızlığın Temel Sebebi Nelerdir? 

Kabızlık, genelde düzensiz beslenen ve kilolu kişilerde çok sık görülür. Fazla miktarda şekerli gıdalar, beyaz un ile yapılmış besinler, işlenmiş ve paketli yiyecekler tüketen insanlarda kabızlık daha sık görülür. Böyle beslenenler de genelde kilolu insanlardır. Bu tür yiyeceklerin sindirilmesi zor olduğundan bağırsak hareketlerini güçsüzleştirdiği için dışkılama da zorluk yaşanır. Kilolu kişilerin bağırsaklarında neden sorun olur? Neden kabızlık yaşarlar? Bu nedenle sağa sağlıklı içeriğe sahip olan tam buğday unu ile yapılmış besinler, kuru baklagiller ve sebzeler mümkün olduğunca daha sık tüketilmelidir. Bu besin grubu yiyecekler yüksek lif içerdiğinden kaynaklı hem kan yağ profilini iyileştirir hem düzenli tüketildiğinde kolesterolü iyileştirir hem de bağırsak fonksiyonları için oldukça sağlıklıdır.

Kabızlığı İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? 

Kabızlık yaşayan kişilerin doktora gittiğinde birçok farklı tetkiklerden geçebilir. Fakat bu tetkikler sonucunda da doktorlar genellikle sağlık beslenmeyi öneriyor ve diyetisyene yönlendirme yapıyor. Özellikle kilolu insanların yaşadığı kabızlık sorunu ile baş etmenin en temel çözümü sağlıklı beslenmedir. Kilolu bir kişinin kabızlık şikâyeti için doktora gittiğinde doktor genelde kişiyi bir diyetisyene yönlendirip sağlıklı bir diyet listesi ile beslenmesini önerebilir. Kilolu kişilerin bağırsaklarında neden sorun olur? Neden kabızlık yaşarlar? Sorunun en net cevabını diyetisyenden alabilirler. Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir?

Kabızlığa iyi gelen besinin başında su geliyor. Günde en az 8-10 bardak su içilmeli. Kuru meyveler, kuru incir, kuru kayısı gibi taze meyve olarak ise şeftali, armut, kayısı, cennet hurması gibi lifli meyveler. Yine kabızlığa iyi gelen bazı baklagiller arasında fasulye, mercimek, barbunya, börülce gibi gıdalar tüketilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat