Obezite Cerrahisi Sonrasında Yaşanabilecek Riskler Nelerdir?

Obezite bir hastalıktır. Özellikle Avrupa’da ciddi manada bu hastalık için önlem alınmaktadır. Obezitenin tedavisinde en etkili yöntem kişiye özgü beslenme tedavisidir. Buna ek olarak egzersiz programları ve ameliyatlı ya da ameliyatsız olan cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Eğer bireylerde beslenme tedavisinden sonuç alınamaz ise ve kilo vermenin sağlık açısından acil ise tedavinin son aşaması cerrahi yöntemlerdir.

Uygulanan bu cerrahi operasyonların sonrasında;  Obezite cerrahi sonrasında yaşanabilecek riskler nelerdir?  Sorusu sık olarak sorulmaktadır. Kişiler doğal olarak yaşanabilecek bu risklere karşı önceden önlem almak istemektedir ve bu bağlamda pek çok araştırma yapılmaktadır.

Obezite Hastalığı Nedir?

Obezite,  fazla kilodan kaynaklanan bir hastalıktır. Vücudun aşırı derece yağlanması ile oluşan bu hastalık, kişinin beden kütle indeksine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin 160 cm boyunda olan bir bireyin 48 kg ile 64 kg arasında olması gerekir. Daha az ya da daha yüksek kiloya sahip kişiler zayıf ya da fazla kilolu olarak nitelendirilmektedir. Bu oranı korumak oldukça değerlidir. Obezite değerine örnek verecek olursak; 160 cm boyunda olan bir birey 65 kg ile 76 kg arasında fazla kilolu olarak değerlendirilirken 77 kg ile 89 kg arasında olan birey I. Sınıf obez olarak değerlendirilmektedir. Obez kişiler bu hastalıktan kurutmak için türlü yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemlerden biri cerrahi mide operasyonudur. Bazı kişiler bu işlemden endişe duymaktadırlar. Her cerrahinin belli riskleri olduğu gibi mide operasyonundaki bazı riskler de hastaları korkutmaktadır. Obezite cerrahi sonrasında yaşanabilecek riskler nelerdir? Konusunda boy-kilo oranı olarak ifade edilen bu beden kütle indeksine ek olarak diyetisyenler tarafından vücuttaki yağ oranına da bakılmaktadır. Bilindiği gibi vücudun belli oranda yağa ihtiyacı vardır. Bu konuda vücudunuz için ideal olan yağ oranına sahip olmanız önemlidir.

Obezite Ameliyatlarında Risk Var Mıdır?

Halk arasında “mide küçültme ameliyatı” olarak bilinen bu cerrahi operasyonun yapılması sonucunda her operasyonda olduğu gibi tabii ki belli riskler vardır.  Obezite cerrahisi sonrasında yaşanabilecek riskler nelerdir? Sorusunu merak edenler için kısaca açıklamak istedik. Bilindiği gibi obezite kronik bir hastalıktır. Bazen genetik yatkınlık ile beraber tetiklenen bu hastalığın birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak elbette en etkili yöntem beslenme tedavisidir. Kişiye özgü planlanan diyete ek olarak yapılan müdahalelerden biri mide küçültme ameliyatıdır.

Kişiler ameliyattan önce ve sonra hem diyet hem ilaç-gıda takviyesi tüketimine önem verdikçe çoğu risk en aza indirgenmektedir. İyi bir tedavi ekibi ile neredeyse tüm risklere karşı önlem alınmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat