Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri

Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri

Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri

Tüp mide ameliyatı çeşitleri hastanın durumuna göre baz alınarak uygulanır. Tüp mide ameliyatı çeşitleri üçe ayrılarak verilir. İlk ameliyat normal tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyatta midenin yaklaşık %80’i alınarak ameliyat yapılır. Hasta kalan mide ile yaşamını sürdürmeye devam eder. Bu tür ameliyatlarda asla geri dönüş olmaz. Bu ameliyat 1,3 cm büyüklüğünde keselerin açılması ve sonrasında ucunda kamera olan özel cerrahi aletler yardımı ile kesilerek müdahale edilmesi işlemine denir. Burada midede açlık hissiyatı veren ghrelin hormonu üreten bölüm komple alınır. Size açlık hissi verme gibi bir durum asla yaşanmaz.

Tüp mide ameliyatı çeşitleri arasında diğer önemli ameliyat ise gastrik Bypass ameliyatıdır. Sürekli yeme ihtiyacı duyan ve her zaman karbon hidrat tüketen hastalar için bu ameliyat uygulanır. En iyi sonuç veren mide küçültme ameliyatı da bunun için denebilir. Bu ameliyat laparoskopik yöntem ile yapılır. Bu ameliyat ile midenin küçük bir bölümü alınarak doğrudan ince bağırsağa bağlanır. Tüp mide ameliyatıarasında bu ameliyatın farkı midenin tamamının alınmamasıdır. Sadece kullanım dışı bırakılması sağlanır.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

En çok konuşulantüp mide ameliyatları çeşitleri arasında birisi de mide kelepçesi ameliyatıdır. Bu yöntemin diğer adı ise silikon gastrikbant olarak bilinir. Bu yöntem ile yemek borusu ile midenin birleştiği kısmın yaklaşık 3 ya da 4 cm aşağısına silikon bant takılır. Mide böylece iki ayrı bölüme ayrılır. Midenin üst bölümü daha küçüktür ve gıda tüketimi sırasında bu cep dolduğu için hemen tokluk hissi oluşur. Ayrıca bu ameliyatının diğer bir farkı ise geri dönüşümsüz olmamasıdır. Arzu edildiği taktirde bu bant mideden çıkartılabilir.

Ameliyat sonrası yüksek proteinli ürünler olarak barabor vitamin ve mineral drink, brothpro-e yüksek proteinli et suyu aromalı toz içecek, drinkprofiber vitaminli ve mineralli, yüksek proteinli ve lifli limon aromalı tozlu içecek, nurtımorpro yüksek proteinli toz karışımını içerek ek besin takviyesini bu ilaçlar yardımıyla alabilirsiniz. Doktorunuzun belirttiği süre boyunca bu ek besinler size yardımcı olur. Sağlıklı beslenmeniz için bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat