Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatınedir sorusu birçok kişinin merak ettiği bir konu, midenin büyük bir bölümünün cerrahi yollarla çıkarılması ile gerçekleşen bir operasyonu kapsar. Bu çıkarılan kısım ise midenin yaklaşık % 80’inini oluşturur. Yani midenin büyük bir kısmı bu ameliyat ile kaybediliyor. Geri kalan mide şekil olarak tüpe benzediği için de tüp mide ameliyatı deniliyor. Mide bu ameliyat ile büyük bir kısmını kaybettiği için yemek yeme oranı da azalır. Bu yolla büyük bir kilo verme oranı yaşanır.

Bu ameliyat midenin tepe kısmı olan bölümü, gövdesi ve antrum bölümünün büyük bir kısmının çıkarılması ile gerçekleşir. Küçük kenara komşu olan kısım bölgeleri ile pilor yerinde bırakılır. Bu ameliyat genelde laparoskopik olarak uygulanır. Ve geriye yaklaşık olarak 150 ml hacminde bir mide kalır. Bu ameliyat sonucunda ghrelin hormonu azaldığı için iştah azalması da yaşanır. Bu da kilo almak yerine kilo vermeye yardımcı olur.

Operasyonun Kriterleri

Tüp mide ameliyatı nedir ve kimlere uygulanır? Bu mide operasyonu 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olanlar için uygundur. Diğer gruplar risk altına girer. Bu operasyon sonrası fazla kiloların % 80’i verildiği için diğer yaş grupları bunu kaldıramayabilir. Bu ameliyat için vücut kitle indeksi ölçülür. Bu indeks oranı ise 40 kg’ın üzerinde olmalıdır. Eğer hasta şeker hastalığı ve hipertansiyon sorunları yaşıyorsa bu hastalar da mide küçülme ameliyatından yararlanabilir. Ancak bu hastalar doktor kontrolünde ameliyat olmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı nedir derseniz sadece ameliyat değil sonrası süreci kapsayan bir işlemdir. Ameliyat sonrası beslenme çok önemlidir. Yüksek proteinli ürünler tüketilmesi gerekir. Düşük kalori ve yüksek proteinli ürünler hem sağlıklı olmanızı hem de ihtiyacınız olan gıdayı almanızı sağlar. Bu sayede sağlıklı kilo verebilir ve tekrar kilo alımını önlersiniz.

Proteinli ürünleri ameliyat sonrası tüketmek sağlık açısından önem taşır. Bu ürünler şu şekilde sıralanabilir;

  • Shakeprofiber yüksek proteinli, lifli, vitaminli ve öineralli kakaolu toz içecek
  • Nutrımorprofiber yüksek proteinli ve yüksek lifli toz karışım
  • Nutrımorpro yüksek proteinli toz karışım
  • Drinkprofiber vitaminli ve mineralli, yüksek proteinli ve lifli limon aromalı toz içecek
  • Brothpro-e yüksek proteinli et suyu aromalı toz içecek

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat