Tırnak sağlığı ve kollajen arasında nasıl bir bağlantı var?

Tırnak sağlığı ve kollajen arasında nasıl bir bağlantı var?

Tırnak sağlığı ve kollajen arasında nasıl bir bağlantı var?

Sıklıkla tırnaklarım kırılıyor ya da tırnaklarım yol yol oluyor diyorsanız çözüm basit. Ağız yolu ile alacağınız kollajen ve vitamin mineral karışımları çözüm oluyor.

Tırnak yapısında keratin ile birlikte kollajen yapısı önemli bir yer tutmakta. Ayrıca tırnaklarda bulunan kılcal damarları amino asitler beslemektedir. Kollajenin yapısının içinde ihtiyacımız olan 20 çeşit amino asidin 18 i bulunmaktadır .Bu amino asitlerin en önemlileri arasında arginin gelmektedir. Ve kollajen mg açısından en yüksek arginine sahip protein kaynağıdır.

Bilimsel olarak çift kör ve randomize olarak yapılan çalışmalarda kollajen kullanan gurupların tırnaklarının %12 daha fazla uzadığı ve kırılmalarında da %42 oranında azalmanın olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmaya katılan katılımcıların kollejen kullanımına bağlı olarak tırnaklarını daha fazla beğendiği tespit edilmiştir.

Bunun yanında tırnaklar için önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bunların başında Biotin ve B vitamini çeşitleri gelmektedir. Biotin ile ilgili yapılan çalışmada 7 hafta boyunca günde 2,5 gr biotin alan 35 kişinin tırnaklarında % 70 lik bir düzelme olduğu tespit edilmiştir.

B 12 vitamini tırnak sağlığı için büyük önem taşımaktadır.B12 tırnakların rengi ve yol yol olması konusunda önem taşımaktadır.B12 cilt güzelliği içinde büyük önem taşımaktadır.

Demir eksikliği olan kişilerde kaşık tırnak dediğimiz iç bükey tırnakların olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kollajne ile alacağınız demir büyük önem taşımaktadır.

Magnezyum tırnaklar için gerekli olan protein sentezini sağlamaktadır. bunun yanında tırnakların daha dayanıklı olması için magnezyum olması gerekmektedir.

Tırnakların nemli olması için mutlaka Omega 3 yağ asitleri tarafından desteklenmelidir.

Çinko hücre yenilenmesinde önem taşıdığını unutmamak ve bu nedenle çinko içeren ürünler kullanmak tırnak bakımı için önemlidir

Tüm bunların hepsi tek tek önem arz etmektedir ancak C vitamini olmaz ise kollajen sentezlenmesi için olmazsa olmazdır. Başta belirttiğimiz üzere tırnak yapısının kırılmasını engellemek  için ,yol yol olmayan  ve güzel yapıda bir tırnak için kollajen peptit içeren ve multivitamin  içeren ürünler tüketmek gerekmektedir.

Shopping cart
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat