Tırnak Sağlığı ve Kollajen Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Tırnak sağlığı ve kollajen arasında nasıl bir bağlantı var?

Tırnak Sağlığı ve Kollajen Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Sıklıkla tırnaklarım kırılıyor ya da tırnaklarım yol yol oluyor diyorsanız çözümü basit. Ağız yolu ile alacağınız kollajen ve vitamin mineral karışımları bu sorunu tedavi etmeye yardım ediyor.

Tırnak yapısında keratin ile birlikte kollajen yapısı önemli bir yer tutmaktadır. Kollajenin yapısının içinde 18 farklı amino asit bulunmaktadır. Yapılan çalışmalara göre düzenli kollajen kullanımı ile tırnak büyümesinin hızlandığı ve tırnak hasarının azaldığı görülmüştür. Düzenli kollajen kullanan gurupların tırnaklarının %12 daha fazla uzadığı ve kırılmaların da %42 oranında azalma olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmaya katılan katılımcıların kollejen kullanımına bağlı olarak tırnaklarını daha fazla beğendiği görülmüştür.

Kullanacağınız kollajen takviyesinin multivitamin-mineral içeriyor olması da oldukça önemlidir.

  • Biotin, folik asit ve B12 vitamini eksikliği sık görülür. Bu vitaminlerin yeteri kadar alınamadığında tırnak hasarı görülebilir. Biotin ile ilgili yapılan bir çalışmaya göre 7 hafta boyunca günde 2,5 g biotin alan 35 kişinin tırnaklarında % 70 oranında düzelme olduğu görülmüştür. B12 vitamini tırnak sağlığı için büyük önem taşımaktadır. B12 tırnakların rengi ve yol yol olması konusunda önem taşımaktadır. B12 cilt güzelliği içinde büyük önem taşımaktadır.
  • Kalsiyum eksikliğinde tırnaklar güçsüzleşir.
  • Çinko ve demir eksikliğinde tırnakta lekelenme ve kırılmalar görülebilir. Çinko hücre yenilenmesinde önem taşıdığını unutmamak ve bu nedenle çinko içeren ürünleri kullanmak tırnak bakımı için önemlidir. Demir eksikliği olan kişilerde kaşık tırnak dediğimiz iç bükey tırnakların olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kollajen ile alacağınız demir büyük önem taşımaktadır.
  • Bunların dışında A, C, E vitaminleri ve selenyum da sağlıklı tırnak yapımında rol oynayan diğer besin ögeleridir.

Tırnakların nemli olması ve sağlam olması için tüm bunlar tek tek önem arz etmektedir ancak C vitamini olmaz ise kollajen sentezlenmesi zorlaşır. Başta belirttiğimiz üzere tırnak yapısının kırılmasını engellemek  için, yol yol olmayan ve güzel yapıda bir tırnak için kollajen peptit içeren ve multivitamin-mineral içeren ürünler tüketmek gerekmektedir.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat