Saçlar İçin Kollajenin Önemi Nedir?

Saçlar için kollajenin önemi nedir?

Saçlar İçin Kollajenin Önemi Nedir?

Vücudumuzdaki dokuların yapısına katılan, yapıcı ve onarıcı rol oynayan kollajen; saçın temel maddelerindendir ve saçın nem kazanmasını sağlar. Kollajen eksikliğinde, saç dökülmesi ve beraberinde beyazlaması, saçlarda matlık, elektriklenme ve aşırı kabarma görülür. Özellikle kabarık, birbirine çabuk dolanan ya da kıvırcık saçlarınız varsa ağızdan alınan kollajen takviyesi kullanmanız önemlidir.

Saçlardaki yıpranmadan dolayı oluşan kırılmalar ve dökülmelere karşı kollajen alımı büyük önem taşımaktadır. Bazı kaynaklar saç için kollajenin hangi tipte alındığının bir öneminin olmadığını belirtirken bir çok kaynak saçın tip 1 kollajene ihtiyaç duyduğunu yapılan çalışmalarca desteklemiştir. Kollajenin saç için faydası ile ilgili yapılan çalışmaların hemen hepsinde tip 1 kollajen kullanılmıştır. Vücut kollajeni bütün olarak aldığında emilim nedeniyle direkt olarak hedef noktaya gönderemez. Kollajenin parçalara ayrılmış yani peptitlenmiş kollajen kullanımının beklenen faydayı sağlamak açısından önemli olduğu kesindir.

Saç için önemli olan bir diğer nokta keratin yapısınının korunmasıdır. Keratin; saçta, tırnaklarda ve derimizde bulunan bir proteindir. Saçın doğal yapısında saça esneklik vermesi amacıyla bulunur. Faydaları arasında incelmiş saç tellerini kalınlaştırması, kırılmaları azaltması ve parlaklık vermesi bulunur. Bu nedenle vücudun keratin oluşturması için gerekli olan ortamı hazırlamak gerekmektedir. Kollajen saçların yeniden çıkmasını sağlayan amino asitlerce zengindir. Özellikle kellik ve belirli bölgelerde seyrekleşmelerin görüldüğü saçlarda kollajen kullanımı ile yeni saç kökleri elde edilebilmektedir. Keratini oluşturan amino asitlerin içerisinde özellikle prolin keratinin yapı taşını oluşturmaktadır. Bu noktada önemli olan saç için prolin açısından önemli miktarda doygun olan kollajeni tüketmek gerekmektedir. Bu kollajen tipi de tip 1 ve 3 dür.

Çevresel faktörler, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı ile vücut içerisinde oluşan serbest radikaller zaman içerisinde artabilir. Bunun için antioksidanlar ile vücudun temizlenmesi gerekmektedir. Diğer türlü serbest radikallerin zaman içerisinde artması ile hücrelerin DNA yapılarında bozulmalar meydana gelmeye başlayabilir. Kollajen antioksidan görevi görebilir mi tartışmaları devam etmektedir. Ve bununla ilgili yapılan testler olmadığı için net bir şey söylemek zordur. Ancak saçlarımızın daha sağlıklı olması için antioksidan görevi gören vitamin ve mineralleri de kullanmak önemlidir. Kollajen alımı sırasında multivitamin-mineral içeren kollajen takviyesi kullanmak bir taşla iki kuş vurmak gibi olur.

Sonuç olarak yaşam şeklimiz beslenme düzenimiz ve dışarıdan dönemsel olarak kullanabileceğimiz takviye ürünler ile saç yapımızda gözle görülür farklar elde edebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat