Saçlar için kollajenin önemi nedir?

Saçlar için kollajenin önemi nedir?

Saçlar için kollajenin önemi nedir?

Kollajen vücudumuzun her yerinde yapı taşı görevi görmektedir. Tabi ki bunlardan biri de saçlardır .Bu nedenle saçlarda ki yıpranmadan dolayı oluşan kırılmalar ve dökülmelere karşı kollajen alımı büyük önem taşımaktadır. Bazı kaynaklar saç için kollajenin hangi tipte alındığının bir öneminin olmadığını belirtmekte. Fakat bir çok kaynakta da saçın tıp1 kollajene ihtiyaç duyduğunun tespit edildiği belirtilmiştir. Kollajenin saç için faydası ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların hepsinde tıp 1 kollajen kullanıldığı ifade edilmektedir. Vücut kollajeni bütün olarak alındığında bile emilim nedeni ile kollajen olarak hedef noktaya gönderememekte. Kollajenin yapısına bağlı olan bu noktadan dolayı peptitlenmiş yani parçalara ayrılmış kollajen kullanımının beklenen faydayı sağlamak açısından önemli olduğu kesindir.

Saç inin önemli olan  keratin yapısnının korunmasıdır. Çünkü saçın temek-l maddesi keratindir. Bu nedenle vücudun keratin oluşturması için gerekli olan ortamı hazırlamak gerekmektedir. Keratin bazı amino asitlerden oluşmaktadır ve bu amino asitlerde kollajen de bulunmaktadır. keratin özellikle temel 3 amino aistten oluşur. Prolin, grisin ve hidroksiprolin den oluşmaktadır.  Bu amino asitlerin içinden prolin özellikle keratinin yapı taşını oluşturmaktadır. Bu noktada önemli olan saç için prolin açısından önemli miktarda doygun olan kollajeni tüketmek gerekmektedir. Bu kolaljen tipi de tip 1 ve 3 dür.

Serbest radikaller çevresel faktörler,kötü beslenme alışkanlıkları ,sigara ve alkol kullanımı ile vücut içerisinde oluşabilir ve zaman içerisinde arta bilir. Bunun için zaman zaman detokslar ve anti oksidanlar ile vücudun temizlenmesi gerekmektedir. Diğer türlü serbest radikallerin zaman içerisinde artması ile hücrelerin DNA yapılarında bozulmalar meydana gelmeye başlayabilir.

Kollajen antioksidan görevi görebilir mi tartışmaları devam etmektedir. Ve bununla ilgili yapılan testler olmadığı için net bir şey söylemek zordur. Ancak saçlarımızın daha sağlıklı olmasını arzu ediyor isek antioksidan görevi görebilecek vitamin ve mineraller ile kollajen birlikte tüketilmesi öenm taşımaktadır.

Anti oksidan görevi görerek hücrelerin içerisinde gerekli temizliği yapabilecek en önemli minerller fosfor ve potasyumdur. Bu nedenle kollajen alımı sırasında bunları da içeren ürünler kullanmak bir taşla iki kuş vurmak gibi olabilir.

Sonuç olarak yaşam şeklimiz beslenme düzenimiz ve dışarıdan dönemsel olarak kullanabileceğimiz takviye ürünler ile saç yapımızda gözle görülür farklar elde edebilir ve daha mutlu bir yaşam sürdürebiliriz..

 

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat