Teff Nedir? Nasıl Tüketilir?

Teff Nedir? Nasıl Tüketilir?

Teff Nedir? Nasıl Tüketilir?

Teff Tohumu Teff çayı, Teff Gevreği bunlar son dönemlerde hem kilo vermek isteyenler için hem de veganlar arasında çok konuşulan ürünler arasında yer almaktadır. Hatta tef teff tohumunun mucizeleri diye bir çok yerde konuşuldu ve hatta yazıldı.

Oysaki teffin olmadığı gibi hiçbir bitkinin , gıdanın mucizevi şekilde kilo aldırması ya da verdirmesi mümkün değildir. Kilo vermek ya da almak bütünsel bir iştir. Ve ancak tam ve dengeli beslenerek ve bunu spor ile destekleyerek mümkündür.

Teff bitkisi yüksek lif ve yüksek protein içermektedir. İçerdiği değişik aminoasit çeşitliliği ile beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Gluten içermemesi nedeni ile de bir çok glütensiz beslenen kişiler tarafından iyi bir alternatif olmaktadır. Aslında bu tarz yeni tahıllar bizim sofralarımıza yeni adapte olmuş tahıllardır. Özellikle Afrika’da  yetişen bu yüksek proteinli tahılların ilk başında kinoa gelmişti ve ilk konuşulan ,geleneksel tahıllardan farklı bir tahıl olarak sofralarımıza girmişti. Özellikle sofralarımıza giren diğer yeni tahıllardan farklı olarak tef fındık fıstık ailesinden gelmesinden dolayı lezzet olarak oldukça tercih edilen bir tahıl olmuştur.

Teff unu ile bir çok öğün için farklı alternatiflerde lezzetler üretmek mümkündür.

Teff tahılı atıştırmalık yapımında tef başına bile kullanıldığında iyi bir performans sağlamaktadır .Bunun yanında teff unu ,yulaf unu ve kinoa unu karışımı oldukça iyi sonuçlar veren lezzetler yakalamanızı sağlar.

Teff tahılı ancak haşlanarak tüketilebilen ve hem pişecek olan ürünlerin içerisinde besleyiciliğini arttırmak için kullanılan hem de haşlanıp salataların içerisinde kullanılan bir üründür.

Teff gevreği ise pişirmeden kullanılan ve tüm çiğ tüketilen gıdalarınızın içerisinde kullanabileceğiniz bir üründür.

Bunun yanında aslında daha çok sporcuların ve veganların kullanım kolaylığı açısından tercih ettikleri ürün olan içecek olan teff tozu  … Hem lezzeti ile hem de kullanım kolaylığı ,ile bir çok kişinin öğünlerinde kullandığı bir ürün teff tozu .

Özellikle süt ve tercihe göre donmuş meyvalar ile hazırlanabilen teff tozu özellikle ara öğünlerde tüketebileceğiniz bir içecek olmaktadır.

Sonuç olarak yüksek protein ve yüksek lif içeriği ile taff ailesinin tüm ürünleri geniş bir kitleye seslenmektedir. Glutens,iz beslenenler,vegan ve vejeteryanlar ,sporcular ve kilo vermek isteyenler gibi.

Bunun yanında teff çocukların öğünlerinde de  kullanabileceğiniz  iyi bir çözüm.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat