Saç Dökülmesine Kolajen İyi Gelir mi?

Saç Dökülmesine Kolajen İyi Gelir mi?

Saç Dökülmesine Kolajen İyi Gelir mi?

Hangi durumlarda saçım dökülüyor diye düşünmeliyim tam bilemiyorum diyor iseniz size cevabımız şu şekilde olacaktır. Günde en fazla 100-150 tel saçınız dökülüyor ise bu normal sınıfa giren bir dökülmedir. Fakat bir taramada tarağınızın içi doluyor ise hemen harekete geçmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz.

Saç dökülmesi hormonal dengenizi bozacak ilaçlar kullandığınızda, gebelik gibi hormonal dengenin değiştiği döneminizdeyseniz, herhangi bir özel tedavi gördüğünüz bir dönemdeyseniz ya da kadınların aylık rutin dönemlerinden birindeyseniz saç dökülmeniz dönemsel olarak artacaktır.

Ya da strese bağlı saç dökülmeleri sıklıkla görülen dökülme nedenlerindendir.

Saç dökülmesi yukarıda sayılan faktörlerin başlamasından 3-4 ay sonra başlayabilir. Burada dikkat etmeniz gereken durum saç dökülmenizin en fazla 2 ay sürmesidir. 2 aydan daha fazla süren saç dökülmesi kesinlikle tedavi altına alınması gereken bir sürecin içerişinde olduğunuzun göstergesidir.

Saçın yaşama evresi vardır.Büyüme döneminde olan saçlar ayda 1 cm kadar uzar ve daha sonra 2-3 haftalık durma evresine girer. Durma evresini tamamlayan saç dökülür ancak sağlıklı bireylerde dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkar.

Saçın dökülmesi yapılan uygulamalar ve kullanılan ürünler ile doğru orantılı olarak değişkenlik gösterir.

Saçlarım neden dökülebilir?

1-Genetik olarak saç dökülmesine yatkın olabilirsiniz.

Genetik olarak dökülme genellikle erkeklerde daha fazla görülmektedir. Erkek bireylerin yaklaşık %50 sinin genetik olarak saç dökülmesine yatkınlığı vardır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi çok engellenemeyen ancak geciktirilebilen bir durumdur. Saçı besleyen vitamin ve mineraller kullanmak E,D vitaminleri gibi ve biotin ve kolajen kullanmak saçı besleyecektir. Ayrıca saç diplerinin de ki kan akışının masaj yöntemi ile aktif tutulması saç dökülmesini geciktirebilecek uygulamalardandır.

2- Kişilerin genel olarak deri problemlerinin olması saç dökülmesi nedenlerinden birisidir.

Kronik sedef hastalığı olan, egzaması olan, mantar hastalıkları olan kişilerin deri problemleri saç diplerine de yansıması ile saç köklerini zayıflatır ve saç dökülmelerinin artmasına neden olur.

Bu kişilerin doğru kolajen desteği kullanarak genel cilt problemlerini çözdükleri gibi saç dökülmelerinin de hafiflemesini sağlayacaklardır.

3-Saç dökülmesi nedenlerinden biri yanlış beslenmedir.

Vücudumuzda ki organların doğru beslenmesi ne kadar önemli ise saçımızın da bir organımız olduğunu unutmamalıyız. Tek tip beslenme ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme saç dökülmesini ve saç kalitesini etkilemektedir.

4-Saç dökülmesinin nedenlerinden biri vitamin ve mineral eksikliğinden olabilir.

Varsa B12 eksikliği ,D vitamini , folik asit, biotin ve kollajen desteği almak çinko ve bakır eksikliğini tamamlamak önem teşkil etmektedir. Özellikle demir eksikliği saç dökülmesinde büyük önem taşımaktadır.

5-Saç dökülmesinin önemli bir nedende hormonal sorunlardır.

Eğer kişinin hormonal bozukluğu var ise bu saç kalitenizi etkileyecektir.

6-Saç dökülmesini yaşan kişilerin dönemsel olarak doğum ya da kemoterapi döneminde olabilirler.

7-Saç dökülmesinin olduğu gibi deri problemlerinin de kozmetik ürün kullanma alışkanlıklarına bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

Ve tabi ki

8- Stres ve depresyon hali diğer tüm vücut dengemizi bozduğu gibi saç dökülmesine de neden olmaktadır.

Tüm bunları toparlarsak düzgün beslenmek kaliteli gıdalar ile beslenmek, kolajen takviyeleri tüketmek ve bu kolajen kullanımında özellikle vitaminler ile desteklenmiş kolajen takviyelerini tercih etmek ve mümkün olduğunca stresten uzak durmak saç dökülmesini azaltacak belki de durduracaktır.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat