Kolajen Kullanımı

Kolajen Kullanımı

Kolajen Kullanımı

Gelişen çağın insanlara getirdiği bazı olumsuzluklar var tabiki.

Başta az hareket olmak üzere, sigara kullanımının ve alkol kullanımının artması, iş ve aile yaşantısında artan stres ve özellikle büyük şehirler başta olmak üzere artan hava kirliliği tüm vücudumuzda olumsuz etkiler yaratmaktadır. Özellikle cilt yapımızda oluşan olumsuzluklar daha hızlı  dikkatimizi çekmektedir. Zaten yaşı almanın getirdiği kolajen azalması ile ortaya çıkan cilt esnekliğinde kayıp, ciltte matlaşma  ve aşağı doğru sarkmalar ve kırışıklıklar olmaktadır. (30 yaşından sonra vücutta kolajen üretiminin olmaması nedeni ile ) Bir de kötü yaşam koşulları bu durumu daha hızlandırmaktadır.

Tüm bunlara katlanmak istemeyen kullanıcılar için son dönemde kolajen takviyeleri sunulmaya başlandı. Toz ,sıvı ve kapsül şeklinde hazırlanan kolajen takviyelerinin tiplerinden ve değişik faydalarından da söz etmek mümkün oldu.

Avrupa da son 10 yıldır konuşulan ve kullanılan kolajen takviyeleri sadece cilt için değil aslında tüm vücut sağlığı için konuşulmaya başlandı. Sporcular için kas yapısının desteklenmesinde kas yapısının besleyicisi olan kolajen takviyeleri konuşulmaya başlandı. Kilo kaybı yaşayan özellikle de Bariatrik cerrahi gibi yüksek kilo kayıplarının yaşandığı operasyon sonrası dönemde kilo verirken kas yapısını koruyabilmek için kas yapısını destekleyen kolajen kaynakları protein tozlarının içerisinde aranmaya başlandı.

Bunun yanında eklem rahatsızlıklarında kolajen takviyeleri mutlaka destek olarak kullanılmaya başlandı. Yani kısacası vücudumuzun neredeyse %70-80 ininde kolajen olduğu düşünülür ise galiba kolajen desteği kullanmak gereklilik halini almaya başladı.

Tüm vücutta kolajen üretiminin 30 yaşından sonra durduğunu belirten uzmanlar aynı zamanda 20 yaşından sonra da her yıl %1 lik bir kolajen kaybının yaşandığını belirtmektedirler.

Hepimizin aklında aynı soru tamam kolajenin önemi ortada ama her kolajen işe yarıyor mu?

Aslında kolajen ile ilgili sorulması gereken en doğru soru bu galiba. Uzmanlar kolajenin işe yaraması noktasında başlarda kesinlikle kolajenin yapısı gereği sindirim aşamasında parçalanarak normal hayvansal bir protein gibi işlem görür ve kolajen olarak ulaşması gereken hedef noktaya ulaşmaz gibi bir düşünceyi savunuyorlardı. Fakat firmaların yaptığı çalışmalar ve denekler üzerinde ki uygulamalar ile aslında kolajenin doğru noktalardan parçalanarak (peptit kolajen )kişilerin hedeflenen amaca uygun kolajen takviyesi kullanması sağlanabildiği gözlemlenmiştir. Bu bilgi ışığında aslında şunu söylemek mümkün Hidrolize Peptit kolajen hedeflanan cilt gençleşmesini sağlayabilir. Satış sisteminin karmaşıklığı tüketicinin kafasını yormakta ve karıştırmaktadır. Çünkü şu dönemde pazarda bulunan neredeyse tüm kolajen takviyeleri Hidrolize peptit kolajen formundadır. Fakat hepsi aynı faydayı sağlamamaktadır.  Bu da salında her terzinin iyi olmadığı gibi her kolajen üreticisinin peptitleme konusunda aynı başarıda olmadığı gerçeğini önümüze sunmaktadır. Bu nedenle ürün içerisinde bulunan kolajen ile ilgili yapılmış bilimsel araştırmaları mutlaka analiz etmelisiniz.

Bunun yanında kullandığınız kolajen desteklerinin içerisinde mutlaka C vitamini ve bakır kullanılmış olmalıdır. Ayrıca kullandığınız ürünü cilt için kompleks bir ürün olarak düşünmeli ve içerisinde cilt için faydalı E,A,D vitaminleri ve B vitamin çeşitleri barındıran kolajen desteklerini tercih etmelisiniz. Bunun yanında selenyum ve çinko bakır gibi minerallerde cilt için faydalaı olan minerallerdir.

Kullanılan kolajen desteklerinin toz formunda olması bioyararlılığı açısından önem taşmaktadır ve içerisinde lif içeren kolajen takviyeleri lif sayesinde vücutta daha fazla kalması ve daha uzun süre sindirilmesi sağlanacağı için faydayı arttırabilecek özelliklerdendir.

Kullanılan kolajen desteklerinin mutlaka en az 2 ay düzenli günde bir kez olmak kaydı ile kullanılması önemlidir. İçerisinde yüksek miktarda kolajen içermesi değil kaliteli doğru peptitlenmiş kolajen içermesi önemlidir. Miktar olarak çok kullanıldığında (gd olarak yüksek gr larda kullanmak )daha fazla fayda sağlayacağı inancı yanlış ve gereksiz bir inanıştır.

Sonuç olarak bilimsel çalışmaları ,ile kullanıcılarda ki faydayı gözler önüne sürebilen Hidralize Pettit kolajen içeren ,tercihen toz ve sığır kolajeni olan ve mümkün ise diğer vitamin ve mineraller ile desteklenmiş bütünsel ürünler kullanmanız halinde cilt yapınızda oluşacak olan gençleşmeyi gözlemlemeniz mümkün olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat