PKU Nedir?

PKU Nedir?

Pku Nedir?

Pku nedir? Yani fenilketonüri olarak da bilinen anneden ve babadan çocuğa geçen genetik bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalıkla doğan çocuklar karaciğerlerinde bulunan hidroksilaz enzimi çalışmadığı ya da az çalıştığı için yaşamları boyunca fenilalanin’ den kısıtlı bir diyet uygulayarak yaşamak sürmek zorundadırlar.

Pku Belirtileri

Pku nedir? Belirtileri nelerdir bu konuyu özellikle anne ve babaların bilmeleri gerekir. Fenilketonüri belirtileri olarak da araştırılan bu rahatsızlığın belirtileri nefeste ve idrarda küf kokusu, nöbet veneroloji problemler, egzama gibi deri döküntüleri, açık ten ve mavi gözler anormal şekilde büyük, kafa gelişimde gerilik olarak kendisini gösterir.

Pku nedir? Hastalığı sahip olarak doğan çocuklar, fenilalanin amino asidinin başka bir amino asit olan tirozine dönüştüren benzer. Bu dönüşümü sağlayacak olan fenilalaninin hidroksilaz enzimi bu bireylerde yeterli olmayan seviyede sağlanmaktadır. Fenilalanin diğer amino asitler gibi proteinden oluşmaktadır. Fenilketonürili Yenidoğan tarama testlerinde erken tanı ve tedavi ile fark edilebilir. Pku kalıtsal metabolik bir bozukluktur, anne ve babadan bebeğe geçer. Eğer bebekte bu rahatsızlık varsa mutlaka anne ve babası taşıyıcıdır. Taşıyıcı anne babadan fenilketorini hastası bebek olma riski 125 dir. Türkiye bu Rahatsızlığın görüldü en sık ülkelerden biridir Türkiye’de Doğan 3000 çocuktan bir tanesi bu hastalıkla dünyaya gelmektedir. Bu oranın yüksek olmasının nedenlerinden biri Akraba evliliğidir.

Pku Hastalığı Tedavisi

Pku nedir? Bu hastalık tedavi edilmediği sürece, zihinsel yetersizlik ve ciddi sağlık problemlerine neden olur. Erken tanı konulduğu takdirde tedavi edilen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Tedavi genellikle gıda ile alınan fenilalanin miktarını azaltarak kan fenilalanin düzeyini normal sınırlara ulaştırmaktır. Diyet tedavisi için değerleri çok azalmış, çok özel üretilmiş ilaç niteliğinde kullanılan ürünler mevcuttur. Bu ürünler için büyük titizlikle çalışan firma olarak hastalığa dair ne varsa geliştirerek tedavi yöntemini etkileyen ürünler sunuyoruz.

Bu hastalığa tedavi etmekte geç kalınmaması gerekir. Çünkü beyin gelişiminin olduğu 8-10 yıl içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Pku nedir? Sorunuzu içtenlikle cevaplayarak sizlere sunmuş olduğumuz ürünlerimiz ile hastalığınızın tedavi sürecine olumlu etkiler yapıyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat