Bariatrik Cerrahi Nedir? ve Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Nedir? ve Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Nedir? ve Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi; Vücutta fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan halk arasında obezite probleminin giderilmesi için midenin küçültülmesi işlemini çeşitli metodlar ile yapılan operasyonlardır.

Bariatrik cerrahi işlemleri kapalı yani laparoskopik olarak yapılan cerrahi işlemlerdir

Mide Kelepçesi Ameliyatı(Mide Bandı) : Anestezi verilerek midenizi ikiye bölen bir kelepçe ile gerçekleştirilir. Bu sayede yemek yediğiniz zaman besinler kelepçe ile küçülen kısımda birikir ve doyma hissi oluşur. Sonra yedikleriniz midenin diğer kısmına geçerek sindirilir. Bu işlem kolay uygulanabilen, geri dönüşümlü, ayarlanabilir bir tekniktir. vitamin ve mineral destek ihtiyacı bu yöntemde çok düşüktür.

Gastrik By-Pass Ameliyatı: Mide ikiye bölünerek küçük bir çanta oluşturulur. Üst bağırsağınızın bir kısmı mideye yerleştirilir. Böylece yedikleriniz midenizin ana bölümünü ve bağırsağın üst kısmını atlar. Burada yedikleriniz normal olarak sindirilir ve vücut tarafından emilimi sağlanır. Böylece yediğiniz gıdalardan daha az kalori alır ve mideniz ufaldığı içi yemek yeme miktarınız azalmış olur

Sleeve Gastrektomi(Tüp Mide Ameliyatı) :Kapalı yani laparoskopik yöntemle midenizin büyük bir kısmı cerrahi işlem ile alınır ve midenize bir tüp şekli verilir.Mide boyutu küçüldüğünden dolayı daha az yemek yeme durumu ortaya çıkar. Güvenli ve basit bir uygulama olarak bilinir.

Duodenal Swich Ameliyatı: Bu işlem Sleeve Gastrektomi ile başlar sonra ince bağırsağınızın üst kısmı kesilerek yine ince bağırsağınızın alt yarısından gereye kalan kısma bağlanarak tamamlanır. Az bir  diyet kısıtlaması ile kişi uzun dönemde maksimum kilo kaybı sağlar.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat