Kolajenin Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kolajenin Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kolajenin Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

İnsan yaşlanmaya başladıkça kolajenin faydaları kendini daha çok göstermektedir. Kolajen üretimi vücut yaşlandıkça yavaşlamaya başlar. Bu süreçte, kırışıklıklar, ciltte sarkma, kıkırdağın azalması ve buna bağlı olarak eklem ağrıları gibi yaşlanma belirtileri eklenir. Dışardan besin takviyesi olarak alınan kolajen tozu yada kapsülleri vücut sağlığına ve iyileşmesine yardımcı oluğunu ortaya çıkmış ve buna bağlı olarak Kolajen kulanmanın vücut üzerindeki faydaları aşağıda belirtilmiştir.

  1. Cilt, Saç Sağlığına Kolajenin Faydaları 

Yaşlandıkça kolajen üretimi azalır. Fiziksel olarak daha gevşek bir cilt, daha fazla kırışıklık ve daha az esneklik olarak belirtileri göreceksiniz. Artan kolajen seviyeleri cildinizin daha güçlü görünmesine, pürüzsüzlüğün artmasına yardımcı olur ve cilt hücrelerinizin normal şekilde yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

Kolajenin yaşlanma karşıtı özelliklerini araştıran çift-kör, plasebo kontrollü çalışmalar, 35-55 yaş arası kadınlar arasında, on iki hafta boyunca günde bir kez kullanılan 2,5-5 gram hidrolize kollajenin, cildin elastikiyetini, cildin nemini ve su kaybını önemli ölçüde iyileştirdiği bulunmuştur. Kolajen ayrıca ameliyat izlerini azaltmaktadır.

  1. Eklemlere Kolajenin Faydaları 

Vücudumuzda kolajen azaldığı zaman tendonlarımız daha az hareket ederek sertleşir ve şişerler. Kemikleri tutan jel benzeri yapısıyla kolajen; kaygansı yapısıyla eklemlerimizin daha kolay hareket etmesine ve buna bağlı olarak azaltır ve eklemde bozulma riskini azaltır.

  1. Sindirim Sistemi ve Kolajenin Faydaları 

Vücuda zararlı toksinlerin sindirim sisteminden geçebileceği bir durumda, kolajen çok yararlı olmaktadır. Kolajen proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve bağırsaklarınızı rahatlatır. Hasar görmüş hücre duvarlarını iyileştirir.Daha fazla kolajen tüketmenin en büyük sindirime faydası ise, bağ dokusunun oluşmasına yardımcı olması ve bağırsak sistemin iyileştirmesidir. Bugün, birçok hastalığın aslında sağlıksız bir bağırsaktan kaynaklanan iltihap ya da tahrişten kaynaklandığını bilmekteyiz.

  1. Metabolizma, Kas Kütlesi ve Enerji Çıktısı

Vücutta kolajen miktarındaki artış, vücudunuza yağsız kas kütlesi ekleyerek besinlerin dönüştürülmesi için metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur. Kas kütlesinin korunması kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Yağdan daha fazla kalori yakar.

Vücuda alınan kolajeni kullanabilmek için aynı zamanda için C vitamini tüketmeniz gerekmektedir.

  1. Saçların ve Dişlerin Güçlenmesinde Kolajenin Faydaları 

Kolajen proteini; tırnak, saç ve dişlerin yapı taşıdır. Kolajen kullanmak, tırnaklarınızın güçlü saç dökülmesinin belirtilerini yavaşlatarak tekradan sağlık kazanmasına yardımcı olur.

  1. Karaciğere Kolajenin Faydaları 

Vücudumuzdaki zararlı maddelerden arındırmak, kan akışını iyileştirmek ve kalbi genç tutmak için kolajen son derece faydalıdır. Çünkü glisin, toksinleri emerek karaciğerin zarar görmesini en aza indirmeye yardımcı olur.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat