Bariatrik Cerrahi Olanlar Neden Protein Tozu Kullanmalılar?

Bariatrik Cerrahi Olanlar Neden Protein Tozu Kullanmalılar?

Bariatrik Cerrahi Olanlar Neden Protein Tozu Kullanmalılar?

Bariatrik cerrahi ameliyatı olan kişilerde, mide hacmi çok küçük olduğu ve eskiye nazaran daha az besin tüketime bağlı hızlı bir doygunluk hissi oluşacaktır. Öncelikle yara iyileşmesi ve sağlık problemi yaşanmaması için gerekli olan yiyecekler PROTEİNLER’dir. Protein vücudun temel yapı taşını oluşturmaktadır. Protein vücutta depo edilemez. Bu nedenle kaliteli protein kaynaklarından yeterli miktarda her gün vücuda alınması gerekmektedir. Yeterli miktar protein, vücudun ihtiyacı olan gereksinimi ifade etmektedir. Protein gereksinimi bireyin fizyolojik durumuna göre farklılıklar gösterebilir. Bariatrik cerrahi ameliyatı olan hastalarının ameliyat sonrasında aldıkları enerji düşerken protein ihtiyacı artmaktadır. Bariatrik cerrahi  ameliyatı geçirmiş hastalarda protein gereksiniminin karşılanabilmesi için, proteinden zengin besinler ve protein desteklerinin kullanılması gerekir. Yetersiz miktarda protein alımı vücut proteinlerinin kaynak olarak kullanılmasına neden olmaktadır ki bu durum yetersiz beslenme durumunu ortaya çıkarır.

Bariatrik Cerrahi hastalarında aşamalı diyet  uygulanarak normal beslenmeye geçiş dönemleri mevcuttur. Bu aşamalı diyette önemli olan bireyin sıvı, protein ve diğer besin öğeleri ihtiyacını kısa sürede tamamlayabilmek, yağsız kas kütlesinde kaybını engellemektir

Protein tozu secimi için esansiyel amino asit içeriği yüksek olan WHEY PROTEİNİ kaynaklı Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası kullanılan protein tozları seçilmelidir.

Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası kullanılan protein tozları; normal protein tozlarına göre;

  • Yüksek protein içerdiği gibi düşük karbonhidrat içeriğine sahiptir.
  • Kabızlık sorunu yaşanmaması için çözünür lif bakımından zengindir
  • Gaz ve şişkinlik problemi yaşanmaması için laktoz içermez
  • Vücudun ihtiyacı olan Esansiyel amino asit içeriği yüksektir
  • Ameliyat sonrası oluşan akut yaraların çabuk iyileşmesine ve mide kaslarının çabuk toparlanmasına yardımcı olan kolajen içeriği olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yağ içeriği çok düşüktür
  • Vücudunuzun ihtiyacı olan Vitamin-mineral içeriği vardır
  • Dumping Sendromuna Neden Olmaması için Şeker kesinlikle içermez
  • Sadece whey protein izolatı içermelidir

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat