Obezite ve Yol Açtığı Hastalıklar

Obezite ve Yol Açtığı Hastalıklar

Obezite ve Yol Açtığı Hastalıklar

Son yüzyılda insanların sürekli olarak sağlıksız hazır gıdaya yönelmesi ve bunun yanı sıra teknoloji ile gelen hareketsizlik bir çok insanın obez olmasına neden oldu. Bu aşırı kilo alımı ile birlikte haliyle vücutta çok ciddi başka rahatsızlıklarda kendini göstermeye başlamaktadır. Obezite hastalığı ile birlikte vücutta yağ kütlesi sürekli olarak adeta kontrolsüz bir şekilde büyümektedir. Belli bir ölçüte göre diyet ve spor ile kontrol altına alınabilecek bu hastalık eğer müdahale edilmez ise cerrahi bir operasyon gerektirecek boyuta gelebilir. Bu durumda bariatrik cerrahi yöntemlerinden hastaya en uygunu seçilerek mide küçültme operasyonu yapılır.

Bariatrik cerrahi sonrasında hastanın midesi küçüldüğünden dolayı beslenmesine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Protein değeri yüksek sıvı besinler ile hasta diyetisyen kontrolünde beslenmeye başlar. Sonrasında aşama aşama diyeti değişerek normal beslenmeye başlayabilir. Bu sırada vitamin ve mineral alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte zaten hassas bir bünyeye sahip olan hasta gıda seçiminde oldukça dikkatli olmalı ve vücudu için gerekli ve doğru besinleri seçmesi çok önemlidir.

Obezitenin Beraberinde Getirdiği Diğer Hastalıklar

  • Diyabet-İnsülin Direnci
  • Hipertansiyon
  • Koroner Arter Hastalığı
  • Safra Kesesi Hastalıkları
  • Felç (İnme)
  • Uyku Apnesi
  • Astım
  • Psikolojik problemler

Görüldüğü gibi bu hastalıkların her biri diğerinden daha büyük risk taşımaktadır. Bu yüzden obezite hastalarının mutlaka bir an önce tedavi görmeleri gerekmektedir. Eğer obez kişi vücut indeksi diyetisyen kontrolünde zayıflama için uygun ise bu yolla zayıflamaya çalışmalıdır aksi taktirde bu oran çok yükselmiş ise obezite cerrahisi olarak adlandırılan çeşitli yöntemlere başvurulması gerekebilir. Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass, mide küçültme ameliyatı gibi bu yöntemlerin nasıl ve hangi durumlarda uygulanacağına obezite cerrahisi uzmanı tarafından yapılan kontrollerden sonra belirlenir.

 

 

Shopping cart
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat