GASTRİK BYPASS AMELİYATI

GASTRİK BYPASS AMELİYATI

GASTRİK BYPASS AMELİYATI

Obezite hastalarının özellikle Tip2 Diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon ile ilgili problemleri var ise bu bariatrik cerrahi yöntemini tercih ettikleri bilinmektedir. Bu bariatrik cerrahi sonrasında midenin boyutu küçültülür ve aynı zamanda mide ince bağırsağa direk bağlanarak besin emili azaltılmış olur. Bu şekilde hastanın kalori alma seviyesi düştüğü için vücut kilo kaybı yaşar.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI? 

Gastrik bybass ameliyatı için öncelikle vücut kitle indeksi 35 üzeri olmak şartıyla 18 ve 60 yaş arası kişiler bu ameliyatı rahatlıkla olabilirler. Eğer kişi 18 yaş altında ise ailesinden onay almak şartıyla bu ameliyata girebilir.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI SONRASI BESLENME

Bariatrik cerrahi operasyonlarının tümünde hastanın kendisine özel en az bir yılı kapsayan diyet programına sadık kalınması çok önem taşımaktadır. Bariatrik cerrahi sonrasında kalori alımı ameliyat öncesine göre çok daha az olacağı için hastanın yiyecek tercihleri besleyici özellikleri fazla olan yiyecekleri tercih etmeliler. Operasyon sonrasın sağlıklı beslenme ile ilgili diyetlere uyulmadığı taktirde kilo alımı yaşanacaktır. Hastanın beslenme programı düşük karbonhidrat, yüksek protein içerir.

Bariatrik cerrahi sonrası sıvı beslenme programları ile başlayan yiyecekler listesi zaman ile aşamalar halinde normal sağlıklı beslenme düzenine döner. Bu dönemde mümkün mertebe hazmı kolaylaştıracak şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu süreçte daha az yemek yendiğinden dolayı hastanın beslenmesi vitamin ve mineraller ile desteklenmelidir.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat