Bariatrik Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Fazla kilo alımı sonucunda oluşan obezite sonrası kilo alımını durdurmak ve kilo verimini sağlamak ya da basitçe mideyi küçültmek amacı ile vücut üzerinde minimum seviyede kesitler açılarak yapılan bariatrik cerrahi yöntemleri kapalı cerrahi yöntemi denilen laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Bu şekilde açık ameliyatlara nazaran hem ameliyat sırasında hemde ameliyat sonrasında çok daha güvenli ve sorunsuz bir ameliyat gerçekleşmiş olur.

Bariatrik cerrahi yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Tüp Mide Ameliyatı (Gastrik Sleeve)

Ülkemizde en sık başvurulan yöntemlerin başında gelen tüm mide ameliyatı ile midenin mevcut hacmi küçültülerek kişinin daha fazla yemek yemesi önlenmiş olur. Kapalı yöntem ile gerçekleşen bu ameliyat sonrasında kiloda %50 üzeri bir kaybın yaşandığı görülmektedir. Tabii ki bu süreçte bariatrik cerrahi sonrası beslenmeye uyum çok önemli bir yer tutmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass cerrahisi özellikle şeker hastalığı olan obez kişilerde daha çok tercih edilen bir bariatrik cerrahi yöntemidir. Burada mide işlevsiz bir hale getirilerek ve ince bağırsağın mevcut yapısını değiştirerek kilo verilmesi gerçekleştirilir.

R-Y Gastrik bypass ve mini gastrik bypass olmak üzere farklı iki şekilde bu yöntem uygulanabilir. Bu farklı iki yöntemin uygulanma mantığı aynıdır. Bu iki bariatrik cerrahi yöntemi arasındaki fark uygulama tekniğidir.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur vitamin ve mineral eksikliği yaşanmasıdır. Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede bu kıstasa önem verilmesi ve takviye kullanılması gerekmektedir.

Mide Balonu (İntra-gastrik Balon Uygulaması)

Bariatrik cerrahi yöntemleri arasında en hızlısı olarak kabul edilen mide balonu uygulaması kısa bir sürede gerçekleşir. Endoskopik metotlar ile yapılan bu ameliyat ortalama yarım saat kadar sürmektedir ve genel anestezi ihtiyacı duyulmamaktadır. Bu yöntem ile mideye yerleştirilen ayarlanabilir bir balon ile mide iç hacmi küçültülür ve bu şekilde kişide doygunluk hissi yaratılır. Bununla birlikte kilo kaybı yaşanır.

Bariatrik cerrahi sonrasında doğru beslenme ve spor ile bu süreci desteklerseniz daha sağlıklı ve konforlu bir hayat sizi bekliyor olacaktır.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat