Obezite ve Morbit Obezite Nedir?

Obezite ve Morbit Obezite Nedir?

Obezite ve Morbit Obezite Nedir?

Yemek yemek insan oğlunun ilk varoluşunda aslında hayatta kalmak amacı ile ortaya çıkmış temel bir gereksinimken çağımızda maalesef sosyalleşmenin getirdiği bir durum haline gelmiştir.

Anne karnında anneden alınan gerekli gıdalar ile başlayan doyma, beslenme ihtiyacı giderek şekil değiştirmiş ve kimileri için ise sağlıksız bir hal almıştır.

Sağlıklı gıdalar ile karşılanacak olan doyma ihtiyacı maalesef yerini sağlıksız ve kalorisi yüksek kalitesiz gıdalara yerini bırakmıştır. Hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak bizi besleyen yemek yemek dürtüsü kontrol edilemez bir hal almıştır.

Günümüzde özellikle beslenme uzmanlarının sayısının artması ve sosyal ağların gelişmesi ile kişinin özel durumuna, ergenlik, gebelik, çocukluk, yaşlı, sporcu, özel risk taşıyan hastalık sahibi olan kişilerin beslenmelerini düzenleyebilecek ortamlar oluşmuştur. Özellikle kişinin özel durumuna bağlı olarak alınan enerji ve vücuttan çıkan enerji ve özel duruma bağlı olarak ihtiyaç duyulan özel gıdalar ile düzenlenen beslenme programları önemli yer tutmaktadır.

Sağlıklı bedenlere sahip olmak için aslında çok basit bir matematik hesaplama yapmak yeterli olacaktır. Kilo almamak için alınan enerji ile –harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Kişilerin yağ dokuları cinsiyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Erkek ve kadın dengesi farklılık gösterir erkek bireylerde vücut ağırlığının %15 -20 si arası kadın bireylerde ise vücut ağırlığının %20-22 si arası vücutlarında ki yağ dokusunu oluşturmaktadır. Bu oranların üzerine her çıkıldığında obezite riski ortaya çıkmaktadır. Bir bireye obez denilebilmesi için erkelerde vücut ağırlığının %25 kadınlarda ise %30 un üzerine çıkıldığında obez denilebilir. Alınan enerji eğer gereği gibi yakılamaz ise maalesef yağ olarak depolanmakta ve bu da obeziteye neden olmaktadır.

Sonuç olarak obeziteyi vücutta olması gerekenden fazla yağ birikmesi olarak tanımlamak mümkündür.

Kişinin fazla kilolu olması genel sosyal yaşantısını ve fiziksel görüntüsünü bozduğu gibi aynı zamanda iç organlarda yağlanma ile ortaya çıkan genel sağlık problemleri de baş göstermeye başlar. Ve kişiyi ölüm ile tehtid eden hastalıklar aşırı kiloya bağlı olarak ortaya  çıkar. Kişiyi ölümle tehtit eden hastalıkların ortaya çıkabileceği oranda kilolu olan bireylerin durumuna da morbid obezite denilir. Bireylerin vücutlarında obeziteye bağlı yağ hücrelerinin artması ve organlarının yağ hücreleri ile kaplanarak vücutta iltihabi bir sürecin başlaması halidir.

Kişinin morbid obez olup olmadığına nasıl karar veririz.?

Kişinin kilosu kg olarak / kişinin boy uzunluğu karesi (yani kilo bölü boyun karesi)

Kişinin beden kütle endeksi 40 in üzerinde ise kişi morbid  obez denilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat