Mide Balonu uygulaması nedir? Nasıl yapılır?

Mide Balonu

Mide Balonu

Son dönemde çok kilo aldınız ve daha öncede defalarca kilo alıp verdiniz. Artık ruhsal olarak çok yoruldunuz sürekli diyet yapmak ve diyette olmak fikri artık sinirlerinizi bozuyor. Bir şekilde diyet yapmadan kilo vermek istiyorsunuz.  Ve bir uygulama yaptırsam da kolayca kilo versem.!

Bu düşünceler aklınızda var ise size mide balonu uygulamasının ne olduğundan bahsedelim. Aslında mide balonu uygulaması kilo vermek isteyenlerin kullandığı uygulamalardan sadece birsi.

Mide balonunda hastanın vücudunda herhangi bir iz bırakmadan kesik olmadan ameliyatsız olarak kişinin kilo vermesine yardımcı olacak bir uygulamadır. Bu uygulama daha çok çok yüksek kilolu olmayan bireylerde kullanılan bir yöntemdir. Hatta bazı obez kişilerin obezite cerrahisi öncesi ön kilo verme dönemlerinde kullanılan bir uygulama olmaktadır.

Mide balonu uygulaması daha çok 20 ila 40 kg arası fazlalığı olan bireylerde tercih edilen bir uygulamadır.

Mide balonu mideye endeskopi yolu ile yerleştirilir ve 6 ay sonra kişiden yine endeskopi yöntemi ile çıkartılır. Burada amaç kişinin diyetisyen yardımı ile kilo vermesi ve yaşam boyu doğru beslenmeyi öğrenmesi amacı ile yapılan bir uygulamadır.

Mide balonunun diğer bir uygulama yöntemi de bir yıl boyunca kalabilen uygulamadır. Bu yöntemde amaç biraz daha farklıdır. Kişinin diyetisyen yardımı ile kilo verim işlemi durduğu zaman balon ayarı tekrarlanır yaklaşık 3-4 ay içerisinde ve kişiye biraz daha kilo verdirilmesi amaçlanır. Bu uygulama 12 ay boyunca 4 kez balon ayarı değiştirilerek kişinin yaklaşık 30-40 kilo vermesi amaçlanır.

Aslında kilo verme amacı ile yapılan en basit uygulamalardan birisidir.

Kişi yarı sedasyon ile (yarı uyur halde iken) yaklaşık 20 dakika süren ve ertesi gün evine gidebildiği kesik olmayan bir operasyondur.

Diğer uygulamalar  gibi bu uygulamalardan sonrada kişinin 3-4 yıl sonra kilo almaması yine kişiye bağlı olarak değişmektedir.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat