Obezite Ameliyatları Sonrası Vitamin Eksikliği ?

Obezite Ameliyatları Sonrası Vitamin Eksikliği ?

Obezite Ameliyatları Sonrası Vitamin Eksikliği ?

Son dönemlerde kilo vermenin zorlaşması nedeni ile sıkılıkla başvurulan operasyonlar sonrası vitamin ve mineral eksikliği görülmesi sık rastlanılan sorunlardandır. Ve maalesef standart kullanılan vitamin ve mineraller obezite cerrahisi sonrası oluşan vitamin mineral eksikliğini kapatamamaktadır.

Obezite cerrahisi sonrası bağırsak emiliminde  ortaya çıkan deformasyon ya da yavaşlama nedeni ile özellikle A,D,E ve K vitaminlerinin eksikliği görülmektedir. Bununla birlikte vücutta yağ ile emilmesi gereken çinko, ve bazı yağ ile  çözülen vitaminlerin eksikliği yoğun olarak görülür. Özellikle B 12 eksikliği çok yoğun görülür .

Kişilerin obezite ameliyatı sonrası neredeyse 1 yıl kadar düzenli olarak vitamin ve mineral desteği almaları uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Özellikle yüksek değerlere sahip bu süreçler için özel olarak üretilmiş toz vitamin ve mineraller emilimleri daha uzun süre devam ettiği için tercih edilebilir.

Özellikle B 12 vitamini eksikliği kişilerde yoğun kansızlık yaratmakta bu da halsizlik ile kişilerin genel yaşam kalitelerini düşürmektedir. B 12 vitamini eksikliği nörolojik olarakta kişiyi etkileyeceği için özellikle Tüp mide ve Bypass operasyonu olan bireylerin mutlaka yüksek B 12 içeren vitamin ve mineral desteği almaları gerekmektedir.

Hastaların operasyon sonrası günlük 500mcg B 12 tüketmeleri önemlidir.

B1 vitamini eksikliği neredeyse tüm bariatrik cerrahi operasyonları sonrası görülmektedir. Vitamin  olarakta bilinen B 1 eksikliği genellikle bariatrik cerrahi operasyonu sonrası inatçı kusmaları olan hastalarda yoğun olarak görülmektedir. Genellikle özel durumlar hariç günlük 1,4 mg B1 alımı yeterli olmaktadır.

Folik asit daha çok taze meyve ve sebze ile alınan bir vitamin olduğundan ve bariatrik cerrahi sonrası bu tip ürünlerin tüketiminde azalma olması nedeni ile ve vücutta depolanamadığı için alınması önemlidir.

Demir eksikliği asit ortamı değişen mideden dolayı neredeyse tüm bariatrik cerrahi operasyonları sonrası görülmektedir. Demir eksikliği sonucu hepimizin bildiği gibi kansızlık görülmesi nedeni ile tamamlanması gereken önemli minerallerdendir.

Hele ki operasyon geçiren kişi ve menopoz öncesi ise kişinin zaten demir eksikliği bulunmaktadır.

Kalsiyum ve D vitamini eksikliği nerdeyse hepimizde olan bir sorun. Ancak bariatrik operasyon sonrası D vitamini eksikliği daha yoğun görülmektedir. D vitamini kalsiyum ile birlikte alınması gereken bir vitamindir. Günlük D vitamini alım miktarı 3000 ünitedir.

Bariatrik cerrahi sonrası hızlı kilo kaybına bağlı olarak saçlarda  dökülme ve ciltte deformasyon yoğunlukla görülmektedir. Bu nedenle çinko bakır biotin ve selenyum  mutlaka alınması gerekmektedir. Bunun yanında kansızlığı olanların  mutlaka bu gurup minerali alması gerekmektedir.

Cilt ve saçta oluşan deformasyon için mutlaka kolajen desteğine de başlanmalıdır.  Kollajende yapacağınız seçimler için kolajen hakkında ki makalelerimizi takip edebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat