Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi ile hem fazla olan kilolardan hem de fazla olan kiloların neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür. Günümüzde dünya geneline yayılmış ve önlenemeyen bir tür hastalık olan obeziteden kurtulmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere uygulanmakta olan tedavi yöntemleri arasında, hastanın hangisine uygun olduğu uzman doktoraların gereli test ve tahlillerinin incelenip değerlendirilmesi ile belirlenmektedir.

Obezite Tedavisi Yöntemleri

Obezite tedavisi direkt olarak mideye uygulama ile başlamamaktadır. Obezite sorunu gözlemlenen hastalar vücut kitle indeksi değerlerine göre önce farklı metotlar ile zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Uzman kontrolünde diyet yapma, düzenli egzersiz faaliyetleri ya da zayıflama ilaçlarının yetersiz kalması halinde mideye uygulama yapılarak hastalığın tedavisine geçilmektedir. Bu kapsamda hasta için uygulanacak uygulamalar şunlardır;

  • Tüp mide ameliyatı
  • Gastrik bypass ameliyatı,
  • Mini gastrik bypass operasyonu,
  • Mide kelepçesi (mide bandı) uygulaması,
  • Duodenal switch operasyonu,
  • Mide botoksu uygulaması
  • Mide balonu uygulaması obezite tedavisi bağlamında uygulanmaktadır.

Vücut kitle indeksine göre yapılmayan uygulama hastaya fayda getirmemekte, farklı sorunlara yol açmaktadır. Gerektiği zamanlarda uzmanlar hastalara iki uygulamayı birden yapabilirler. Örneğin hastaya tüp mide operasyonu için öncesinde mide balonu uygulaması yapılması gibi.

Obezite Tedavisinde Başarı

Obezite tedavisi başarılı sonuç vermek için tek başına yeterli olmamaktadır. Hastanın istenen kilo seviyesine düşmesi ve o kiloyu muhafaza etmesi için tedavinin yanı sıra hastalar;

  • Uygulama sonunda uzmanların kontrolü altında hazırlanmış olan diyet programına eksiksiz şekilde uymalıdır.
  • Haftanı belli günlerinde düzenli olarak eğersiz faaliyetinde bulunmalı, zorunlu olmadıkça aksatmamalıdır.
  • Rutin ilerleyen yaşam tarzı içerisinde bol fiziki aktiviteyi yerleştirmelidir.

Bu şekilde hastalar obeziteden rahat ve sağlıklı şekilde kurtulmaktadır. Obezite tedavisi kapsamında kilo verilmesi şeker, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklarında ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Hastanın belli aralıklar ile uzman kontrolünde olması ve test ile tahlillerinin incelenmesi ile hastanın kilo verirken farklı bir hastalığa yakalanma riski ortadan kaldırılır. Uygulama sonrası kurallara eksiksiz şekilde, aksatmadan uyan hastalar eski kilolarına geri dönme riskini yok etmektedir. Böylece daha sağlıklı aynı zamanda daha iyi bir fiziki görünüme sahip olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat