Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik cerrahi nedir? Cevabı kısaca hastanın beklediği sağlığa kavuşması için yapılan cerrahi operasyondur. Metabolik cerrahi genel olarak tip 2 diyabet hastalığı ile mücadele kapsamında uygulansa dahi aynı zaman içerisinde Hiper tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite hastalıkları ile mücadele etmek içinde uygulanmaktadır. Böylece hastaların yaşamlarına dağlık ve kalite getirmektedir.

Metabolik Cerrahi Kararı Ve Uygulaması

Metabolik cerrahi nedir? Konusunda uygulanacak olan operasyonun kararı hasta tarafından keyfi olarak verilemez. Uzman doktorların hastalarda istediği test ve tahlilleri incelenmesi sonucunda karar verilmektedir. Bu kapsamda;

  • Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri bir değerde bulunan hastalara,
  • Vücut kitle indeksi 30 ile 40 arasında bir değer olup, kontrol altına alınamayan kan şekeri rahatsızlığı bulunan hastalara uygulanmaktadır

Metabolik cerrahinin uygulanması için hastanın kesinlikle insülin üretimini var olması gerekmektedir. Ayrıca uygulanması gereken zaman uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

Metabolik cerrahi nedir? İle ilgili olarak metabolik cerrahi operasyonu tek bir tane değildir. Hastanın durumuna göre ve istenen sonuca göre farklılıklar göstermektedir. Metabolik cerrahinin farklı amaçlar için kullanıldığı ön görüsü altında hastanın içinde bulunduğu sağlık durumu göz önüne alınarak, uygun yöntem yapılmaktadır.

Metabolik Cerrahi Sonrası Yaşam

Metabolik cerrahi nedir? Kapsamında uygun operasyon yapılan hastalar normal hayatlarına dönüşlerinde eski yaşam biçimlerini göz önüne alarak değişikliğe gitmelidir. Eski beslenme alışkanlıklarını tam olarak terk etmeli, diyet uzmanları kontrolünde yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Günlük rutin hayatlarını fiziksel aktiviteler ile doldurmalı, düzenli bir şekilde haftanın belli günlerinde egzersiz faaliyetlerinde bulunmalıdır.

Metabolik cerrahi nedir? İle ilgili olarak operasyon sonrasındaki sürecin dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Bu nedenle hastalar uzmanların belirledikleri tarihlerde kontrollerini aksatmamalıdır. Bu şekilde hastalıklarına kesin olarak çözüm olan metabolik cerrahi aynı zamanda etki süresi sonunda hastalığın yeniden ortaya çıkmasını engellemektedir. Sağlık turizmi açısında büyük bir öneme sahip olan metabolik cerrahi operasyonları için farklı şehir ve hatta ülkelerden gelinerek operasyona girilebilir. Hastanın kontrolü ise uzaktan görüntülü bağlantı yöntemi ile sağlanmakta, gerekli olan tahlil ve testler ise ikamet edilen bölgede yaptırılmaktadır.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat