Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri 

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri ile ameliyatın etkisi kısa süre içerisinde kendisini göstermektedir. Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak uygulanarak midenin büyük bir bölümünün çıkarılması ile yapılmaktadır. Boyut olarak küçülen mide daha erken doyma noktasına ulaşmakta ve böylece hızlı bir şekilde kilo verilmeye başlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Doğru Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri  sayesinde kiloların sağlıklı ve kontrollü şekilde verilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıkların değiştirilmemesi aynı şekilde devam ettirilmesi, ameliyatın başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle ameliyatın sonrasında katı beslenme dönemine geçilmesinin ardından;

  • İçeriğinde fazla miktarda şeker bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Günlük öğün sayısına ve düzenine dikkat edilmelidir.
  • Yüksek oranda yağ barındıran gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Ameliyatın olumlu şekilde ilerlemesi için yüksek protein içerikli gıdalar tercih edilmelidir.
  • Lif oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Asitli ve gazlı içecek tüketmeden kaçınılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri konusunda dikkatli davranılması kilo verilme sürecinde herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca doğru beslenme ile birlikte verilen kiloların kontrolsüz bir şekilde yeniden alınmasının önüne geçilmektedir.

Tüp Mide Sonrası Beslenme İle Hastalıkların Yok Oluşu

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri titizlik içerisinde uygulandığı, uzmanların önermiş olduğu diyet programlarına eksiksiz şekilde uyulması ile birlikte günümüzde büyük sorun haline gelen obezite hastalığından kesin olarak kurtulma mümkündür. Ayrıca kilo verilmesi obezite ile birlikte doğup ilerleyen, yüksek tansiyon, şeker, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıkları da kesin olarak ortadan kaldırmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri konusunda hastaların hem sağlığını hem de fiziki görünümünü koruması için diyet uzmanları tarafından hazırlanan diyet listesine aksatmadan uyum sağlaması gerekmektedir. Uzmanların hastanın kilo verme süreci içerisinde gidişatına göre önerdiği takviye protein ve mineraller düzgün bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca belirlenen periyodik aralıklar ile uzman kontrolü hiçbir zaman aksatılmamalı, gerekli olan test ve tetkikler istenilen zamanda hemen yapılmalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat