Obezite ile Mücadele

Obezite çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Dünya nüfusunun önemli bir kısmı fazla kilolarıyla mücadele etmekte ve bu kişilerin bazıları obez ve morbid obez (ileri derecede obez) sınıfına girmektedir.

Obezite yaşam kalitesini düşüren ciddi bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalar obezitenin ortalama insan yaşamını 10-15 yıl kısalttığını göstermektedir. Ayrıca obezite beraberinde pek çok hastalığa ve sağlık sorununa neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler obezite hastalarının diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma olasılıklarının normal kilolu bireylere kıyasen daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Obezite ile mücadele tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir hızla devam etmektedir. Obezite tedavisi için günümüzde pek çok cerrahi yöntem kullanılsa da obeziteden kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey beslenmenin ve günlük alışkanlıkların tamamen düzenlenmesidir.

Obeziteyle mücadele adına günümüzde çeşitli mide küçültme ameliyatları yapılmaktadır. Tüp mide ameliyatı, mide balonu ameliyatı ve gastrik bypasss ameliyatı obezite cerrahisinde sıkça kullanılan operasyonlardır. Ancak kişiye hangi cerrahi işlem uygulanırsa uygulansın kişinin kilo vermesi ameliyattan sonra gösterdiği çabaya ve beslenme düzeniyle günlük alışkanlıklarında yaptığı değişikliklere bağlıdır.

Obezitede kurtulmak isteyen kişi hangi cerrahi operasyona başvurursa başvursun ameliyat sonrası dönemde kendisine büyük iş düşmektedir. Kişi ameliyattan sonra bir beslenme uzmanından danışmanlık hizmeti almalı ve beslenme uzmanının uyarıları ve önerileri dahilinde beslenme alışkanlığını tamamen düzenlemelidir.

Kişi obeziteden tamamen kurtulmak için protein açısından zengin kalori bakımından fakir gıdalar tüketmeli abur cubur, makarna, ekmek, poğaça gibi yüksek karbonhidrat içeren gıdaları ve kızartma gibi sağlıksız yemekleri tamamen hayatından çıkarmalıdır.

Ayrıca kişi günlük 2,5 litre su tüketmeyi, her öğün için sofra kurarak ayak üstü atıştırmamayı, porsiyonlarını küçültmeyi, yemekleri iyice çiğnemeden yutmamayı ve gün içinde en az 2 ara öğün yapmayı ihmal etmemelidir.

Obezite ameliyatlarından sonra ilk 3 ay egzersiz ve spor önerilmezken 3 aydan sonra kişinin yüzme veya fitness yapmaya başlaması önerilir. Doktorun da onaylaması halinde kişi ameliyat sonrası dönemde düzenli olarak bir spor dalıyla ilgilenmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat