Nasıl Zayıflayabilirim?

Fazla kilolarından şikâyetçi olan kişilerin en fazla sordukları sorulardan biri de “nasıl zayıflayabilirim?” sorusudur. Günümüzde özellikle internet ortamında hızlı şekilde zayıflattığı iddiasıyla pek çok sağlıksız zayıflama yöntemi tanıtılıp pazarlansa da kilo verme sürecinin uzun bir süreç olduğu ve kilo verme bittikten sonra da sağlıklı beslenmenin alışkanlık haline getirilmesi gerektiği bilinmelidir.

Şok diyetlerle ya da 1 haftada 5 kilo-10 kilo verdirdiğini iddia eden sağlıksız yöntemlerle kilo vermeye çalışılmamalıdır. Asıl amaç hızlıca zayıflamak değil sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı öğrenmek olmalıdır. Bunun için mümkünse bir beslenme uzmanından danışmanlık alınmalı ve uzmanının tüm önerileri harfiyen uygulanmalıdır.

Zayıflamak sabır isteyen ve sağlıklı beslenmenin öğrenilmesi gereken uzun bir süreçtir. Kişi fazla kilolarından bir anda kurtulmayı beklememeli sağlıklı şekilde zayıflamayı hedef edinmelidir. Bunun için kişinin abur cubur, kızartma, ekmek, makarna ve kola gibi sağlıksız, yüksek kalorili yiyecek içeceklerden uzak durması bunların yerine yüksek miktarda protein içeren besinler tüketmesi gerekir.

Yüksek protein içeren gıdalar zayıflama sürecini desteklemektedir. Çünkü bu gıdalar, kilo kaybının kastan yaşanmasına engel olarak yağ kaybının hızlanmasını sağlamaktadır. Kişi bu sayede zayıflarken vitamin ve mineral eksikliği yaşamamakta ve kas kaybetmemektedir.

Sağlıklı bir zayıflama sürecinin olmazsa olmaz diğer maddesi ise öğün düzenlemesidir. Ani açlık atakları ve kan şeker dengesizlikleri yaşanmaması için kişi beslenme rutininde ara öğünlere yer vermelidir. Ara öğünler midenin uzun süre boş kalmasına engel olacağından dolayı kişinin az az sık sık yemesini sağlayacaktır.

Diyet döneminde düzenli su içmek ihmal edilmemelidir. Her gün 2,5 litre su tüketilmelidir. Ayrıca diyet sürecinde porsiyonlar küçültülmeli ve besinler küçük parçalar halinde iyice çiğnendikten sonra tüketilmelidir.

Sağlıklı şekilde zayıflamak için muhakkak düzenli spor yapılmalıdır. Düzenli olarak spor yapmak hem sağlıklı yaşama daha kolay alışılmasını hem de kilo kaybının sağlıklı şekilde hızlanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle diyet süreci sporla desteklenmeli ve hem sağlıklı beslemek hem de hareketli yaşamak alışkanlık haline getirilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat