Obezite Cerrahisi Sonrası Sağlıklı Tırnaklar

Obezite Cerrahisi Sonrası Sağlıklı Tırnaklar

Obezite Cerrahisi Sonrası Sağlıklı Tırnaklar

Obezite cerrahisinin ardından düzenli ve yeterli beslenmek zor olabilir. Yetersiz besin alımının kendisini belli edeceği noktaların en başında gelen yerlerden biri olan tırnaklar, normalde bile sağlıklı tutmak için çaba harcamamızı gerektirirken obezite cerrahisinden sonra ekstra ilgi ister.

 • Güzel, sağlıklı ve parlak tırnaklar için en önemli ihtiyaç düzenli ve yeterli beslenmedir.

Obezite cerrahisi sonrası tek seferde tüketebildiğiniz besin miktarı azaldığından dolayı tırnaklarımız, ihtiyaçları olan besine ulaşmakta güçlük çeker. Eğer tırnaklarınız inceyse, soyulup kırılıyorsa veya çatlıyorsa, gerekli miktarda veya kalitede besin almadığınızın bir göstergesi olabilir.

Tırnaklarımız, keratin adı verilen bir çeşit proteinin üst üste ve kat kat dizilmesiyle oluşur. Tırnaklarımız, en dipten -kütiküllerin altından- başlayarak parmaklarımızın ucuna doğru uzar. Alt taraftan yeni tırnak uzamaya başladığında süreç içinde eski tırnağı iter ve böylece tırnaklarımız kendilerini yenilemiş olur.

 • Biyotin, bir çeşit vitamindir ve saçlarımız için önemli olduğu kadar tırnaklarımız için de oldukça yararlıdır.

Biyotin; bira mayası, soya fasulyesi ve esmer pirinçte doğaldan vardır. Biyotin, tırnaklarınız oluşturan keratin adı verilen protein için çok ama çok önemlidir. H vitamini olarak da karşımıza çıkan biyotinin başka bir yararı da kan şekerinin ortalama düzeylerde sabit kalmasını sağlamasıdır.

 • MSM olarak da bilinen metilsülfonilmeltan, her türlü canlının vücudunda bulunan bir çeşit sülfürdür. Sağlıklı bir vücut ve organ fonksiyonları için kritik öneme sahip olan MSM, aynı zamanda keratin kollajen de üreterek sağlıklı tırnaklar cilde katkıda bulunuyor. MSM, bir gıda veya takviye değil, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir çeşit sülfürdür. MSM adı verilen bu önemli yapı, işlenmiş ürünler nedeniyle vücudumuzda her geçen gün azalıyor.
 • Çinko eksiklikleri, tırnak yatağında beyaz beneklere sebebiyet verebilir.
 • Hodan otu gibi otlar yüksek gama linoleik asit oranlarına sahiptirler. Gama linoleik asit olarak adlandırılan bu asit türü, bolca yağ barındırmasından ötürü tırnak sağlığı için çok büyük önem taşır.
 • Tırnaklarınızın yazın daha hızlı ve kışın daha yavaş uzadığını fark etmiş miydiniz? Arada böyle bir fark olmasına rağmen tırnaklar en iyi ihtimalle ayda ortalama 3mm uzar. Bu nedenle sağlıklı tırnaklar için harcadığınız çabanın etkisini hemen göremeyebilirsiniz. Sabırlı olup denemeye devam etmek, yapabileceğiniz en öncelikli iş olacaktır

Obezite cerrahisi sonrası sağlıklı tırnaklar için vitamin ve protein takviyesi almak, hızlı bir çözüm olacaktır.

 • Takviye kullanmak istemeyen hastalarımız için farklı çözümler:
  • Tırnaklarınıza masaj yapın: Kan akışını hızlandırarak sağlıklı ve hızlı uzayan tırnaklara ulaşabilirsiniz.
  • Ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici krem uygulayın.
  • Bulaşık yıkamak gibi ev işleri, tırnaklarınıza ve cildinize zarar verebilir. Eldiven takmak, iyi bir çözüm olacaktır.
  • Düzenli ve profesyonel manikür, tırnak sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.
  • Bırakın kırıklar bir süreliğine kalsın. Tırnağınız kırıldığı anda törpülemek, sorunun büyümesine sebep olabilir.
 • Sağlıklı tırnaklara sahip olmak herkesin istediği bir şeydir. Bunun için yapabileceğiniz bir sürü şey uygulama var. Hepsini dikkate alarak kendiniz için en uygun çözümü seçin ve sabırlı olmayı unutmayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat