Obezite Cerrahisinden Sonra Cilt Sarkması

Obezite Cerrahisinden Sonra Cilt Sarkması

Obezite Cerrahisinden Sonra Cilt Sarkması

Obezite cerrahisinin ardından çoğu hasta çok büyük miktarlarda kilolar verdiklerinden dolayı (genelde 50 kilonun üzerinde) cilt sarkması problemi ile karşı karşıya kalıyorlar. İçerisinden yağ kütlesi çıkartılan deri, hastanın vücudunda kaldığından dolayı genelde hastalardan ciltlerinin önceki hallerine göre daha gevşek olduğu yönünde geri dönüşler alınıyor. Bunun sebebi, kilo aldıkça cildiniz de yeni vücudunuzu saracak şekilde genişlerken, vücuttan alınan yağlar gittiğinde deriniz geri toplanmak için gereken kadar esnek olmadığından dolayı olduğu şekliyle kalıyor ve bu nedenle de sarkmalar oluşuyor.

Cilt Sarkmalarının Hasta Üzerinde Etkisi

Herkes farklı olduğundan dolayı bu durumun etkilerin hakkında kesin bir şey söylemek güç. Ameliyatın ardından sarkacak olan derinin miktarı; yaşınız, boyunuz ve genetiğiniz gibi sizin irade ve bilginizin dışında olacaktır. Tabi seçeceğiniz operasyon tipi sarkacak olan deri miktarını belirleyecek bir faktör olabilir. Bununla ilgili doktorunuzla görüşerek en doğru kararı verebilirsiniz.

Cilt sarkmalarının sizi rahatsız etmesinin normal olduğu kadar, etmemesi de normal. Eğer bu durumdan rahatsızsanız, zamanı gelince profesyonellere danışarak seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz. Eğer sarkan deriden kurtulmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi uygulamalardan biri, derinin fazla kısmını alabilecek bir plastik cerrahı ziyaret etmek olacaktır.

Sarkan Deri Ne Gibi Problemler Yaratabilir.

Sarkan deri, bazen sadece isteğe veya estetiğe bağlı olarak değil ancak konfor ve sağlık  için de alınmalıdır.

  • Cilt sarkması, tahriş ve kaşıntıya sebep olabilir.
    • Derinizin sarkan kısmı üst üste bindiğinde veya katlandığında, sürtünme ve nem sebebiyle tahriş ve -uzun süreli durumlarda- derinizin en üst kısmı olan epidermis üzerinde yırtıklara sebep olabilir. Bu soruna çözüm olarak, fazla deriden kurtulmak ve tahriş etmeyen kıyafetler tercih etmek düşünülebilir.
  • Cilt sarkmaları aynı zamanda enfeksiyonlara da sebep olabilir. İlk aşamada fazla deri katlanarak temizlemesi güç kısımları meydana getirir. Ardından da kaşıntı sebebiyle cildinizde çatlamalar oluşarak enfeksiyona yer açar.

Çoğu kişi için cilt sarkması aynı zamanda estetik açıdan da sıkıntılı bir durumdur. Bariatrik ameliyat ardından egzersiz ve beslenme programınızı düzene sokarak harfiyen uyarsanız öncekinden çok daha kaliteli bir vücut ve dolayısıyla hayat sizi bekliyor olacaktır. Ancak yine de bazı hastalar için sarkan cilt, istenmeyen bir durumdur.

Cilt Sarkmaları İçin En İyi Çözümler:

  • Düzenli ve dengeli beslenme
  • Egzersiz
  • Cilt bakımı
  • Kozmetik cerrahi
  • Vitamin ve protein takviyeleri
  • Kollajen takviyesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat