Bariatrik Ameliyat Adaylarında Psikolojik Sağlık

Bariatrik Ameliyat Adaylarında Psikolojik Sağlık

Bariatrik Ameliyat Adaylarında Psikolojik Sağlık

Morbid obezliğin, hastalar üzerinde psikolojik olarak karmaşık bir sürece sebep olduğu açık. Öyle ki, morbid obezite ile karşı karşıya olan hastaların bir kısmı -erişimi olsa bile- bariatrik ameliyatı tercih etmiyor. Bu durum, psikoloji ve bariatrik ameliyat ilişkisine dair daha derin araştırmalara yol açtı. Araştırmaların çoğu, bariatrik ameliyat sürecine girmek isteyen obezite hastalarında ruhsal bozukluklar, yeme düzeninde bozukluklar, psikolojik rahatsızlıklar, alkol kullanımına yatkınlık, anksiyete, özgüvende düşüklük gibi sorunlar olabildiğini göstermiş.

Ameliyat sonrası gelişimi öngörebilmek ve oluşabilecek potansiyel sıkıntılara hazırlıklı olmak adına çoğu durumda, ameliyat öncesinde hastanın psikolojik değerlendirmesi yapılır. Günümüzde, araştırmacıların ve bariatrik ameliyat sürecini tamamlayan hastaların çıkarımları sonucunda, bütün süreç boyunca psikolojik destek alan hastaların iyi yönde bir gelişim sağlayıp yaşam kalitelerini artırdığı düşünülüyor.

Obezite ve psikolojik sağlık arasındaki bağlantıyı anlamak, oldukça önemli bir adım olarak karşımıza çıkmakta. Bariatrik ameliyatların, obezite hastaları için diğer çözümlere göre daha kesin ve hızlı bir çözüm olmasının yanı sıra çoğu bilim insanı ameliyat sonrası psikolojik sıkıntıların oldukça seyrek görüldüğü kanısında hemfikir. Ameliyat sürecinden psikolojik hasarla ayrılan az sayıdaki hastanın, diğerlerinden farklı sonuç alması ameliyat ardından gelen psikolojik değerlendirmelerin yeterince iyi yapılmamasına bağlanıyor.

Bariatrik Ameliyatın Psikososyal Etkisi

Araştırmalar, bariatrik ameliyatların ardından hastaların psikososyal yönlerinde -sosyal ilişkiler, yaşam kalitesi ve işe girebilme oranları da dahil- gelişmeler görüldüğünü not etmiş. Ameliyat sonrasında ani kilo kayıpları ve kilo verme konusundaki performansın sürdürüldüğü varsayılsa da bu sonuçlar sadece ameliyatın ardından gelen 2-3 yıl boyunca ölçülen verilere dayanıyor. Özellikle depresyon incelendiğinde, 107 ileri seviye obezite hastasında yapılan bir deneyde, ameliyat öncesinde ve sonrasındaki 6-12 ve 24-36. aylarda yüz yüze gerçekleştirilen konuşmalarda kişilerin depresyon seviyelerinde azalma olsa bile depresyon ve anksiyete hastalığı süren kişilerin diğerlerine göre çok daha az kilo kaybettiği görülmüş. Bununla birlikte, ameliyat sonrasında süren depresyonların, hastanın amacına -dengeli bir vücuda- ulaşmasını -kilo almasına sebebiyet vererek- zorlaştırdığı kanıtlanmıştır.

Bu araştırmaların ardından, gerekli kalitede psikolojik destek tüm süreç boyunca sağlandığı durumda, hastanın zararlı çıkma olasılığının oldukça düşük olduğu görülmüştür.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat