Bariatrik Ameliyat Sonrası Kollajen Kullanımı: Yararları Nelerdir ve Ne kadar Kullanılmalı?

Bariatrik Ameliyat Sonrası Kollajen Kullanımı: Yararları Nelerdir ve Ne kadar Kullanılmalı?

Bariatrik Ameliyat Sonrası Kollajen Kullanımı: Yararları Nelerdir ve Ne kadar Kullanılmalı?

Bariatrik ameliyatların ardından kollajen kullanımı, ani kilo kaybına bağlı gerçekleşecek deri sarkmalarını en aza indirmek için en uygun çözüm olacaktır. 

Bariatrik ameliyatlar, uzun süredir obezite sorunuyla karşı karşıya olan veya bir türlü kilo vermeyen hastalar için hayat değiştirici olabilir. Tüm iyi yanlarının yanında bu tür ameliyatlar vücudunuzun besinleri sindirme ve kullanma şekillerinde de köklü değişiklikler yapacaktır. Kilo kaybetmeniz, hayalinizdeki fit vücuda kavuşmanızı sağlayacak olsa bile, bu kadar hızlı bir değişiklik karşısında cildinizin sarkmama olasılığı oldukça azdır. İstediğiniz vücuda ulaşma yolunda sizi engelleme olasılığı olan cilt sarkmalarına en iyi çözüm ise kollajen kullanımı olacaktır.

Kollajen Nedir?

Kollajen; eklem yerlerinde, yumuşak dokularda ve cildinizde bulunan süngerimsi temelin içeriğinde bulunan bir tür proteindir. Kollajen bu süngerimsi yapıya belli bir kalıp sağladığı gibi, esneklik ve hareket kabiliyeti de kazandırır.

Ne yazık ki, vücuttaki kollajen üretimi yaş aldıkça azalır. Üretimdeki bu azalmanın sebeplerinden bazıları; stres, diyet kalitesizliği, egzersiz yetersizliği… olabilir.

Kollajen üretimindeki bu azalma zaman içinde kırışıklıklar, ciltte sarkma ve hatta eklemlerde sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle bazı kimseler, henüz tüm bu sıkıntılar başlamadan kollajen desteğine başlar.

Bariatrik Ameliyatın Ardından Nasıl Bir Faydası Olur?

Bariatrik ameliyatın ardından vücudun kollajen üretimi baskılanırken, vücuttaki yağ miktarındaki ani azalma sebebiyle cilt sarkmaları oluşur. Yani aslında en çok ihtiyaç duyulan anda, kollajen üretimi azalmış olur.

Bu nedenle ameliyatın ardından kollajen desteği almak artan cildin toparlanmasına yardımcı olur ve estetik açıdan da kişiyi tatmin eder.

Obezite hastalarında kollajen desteği almak aynı zamnda kişinin normalden fazla olan yükünü taşımaktan dolayı hasar almış eklemlerin iyileşmesine yardımcı olarak, ileride ciddi eklem sıkıntılarının çıkmasını engeller.

Ne Kadar Kollajene İhtiyaç Var?

Bariatrik ameliyatın ardından muhtemelen uygulamanız gerekecek olan katı kurallara dayalı diyette, vücutta eksik kalmaması adına  B12 ve demir takviyeleri yer alacaktır. (Bu iki desteğin yanı sıra saç dökülmelerini engellemek için biotin de diyetinize takviye edilecektir.)

Ayrıca iyileşmeyi hızlandırmak ve kas kaybını en aza indirmek adına aldığınız protein miktarını da artırmanız gerekecektir.

Kollajen bir çeşit protein olarak adlandırılmış olsa da, proteinlerde var olan 9 aminoasit çeşitlerinden bazılarını içermez. Bu nedenle, kollajen tek başına alınmasından çok, cilt ve eklem sağlığını destekleyici başka protein ve takviyelerle birlikte kullanılmalıdır.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat