Bariatrik Ameliyat Öncesi Diyet

Bariatrik Ameliyat Öncesi Diyet

Bariatrik Ameliyat Öncesi Diyet

Bariatrik Ameliyat Öncesinde Diyet Uygulamak Neden Gerekli?

Obezite ameliyatları öncesinde katı kurallara dayı kalori hesapları yapılmış bir diyete uymanız oldukça önemli. Bu tür özel hazırlanmış bir diyet, karaciğerinizin boyutlarını ameliyata uygun hale getirerek ameliyat sürecinde oluşabilecek komplikasyonların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Karaciğer, karın bölgesinde ve midenizin üstünde yer alan büyük bir organdır. Eğer vücut kitle endeksiniz 35-40kg / m2 ‘nin üstündeyse karaciğeriniz; karbonhidrat, su ve yağ depolamak adına daha çok kapasiteye ihtiyaç duyacağından ötürü daha büyük olabilir. Bu durum, obezite ameliyatlarının zorlaşmasına sebep olabilir. Ameliyat öncesi için hazırlanan bu diyet, karaciğerde depolanmış olan yağ, su ve karbonhidrat miktarını azaltmak yoluyla tüm organın boyutunu küçültür. Bu uygulama, ameliyat sırasında karaciğerin cerrahınıza engel oluşturma riskini ortadan kaldırır.

Diyetin başarıya ulaşması için, diyetisyeninizin belirdiği süre boyunca tüm kurallara eksiksiz uymalısınız. Ameliyat öncesinde diyetinizde yazandan daha fazla öğün tüketme isteği çoğu hastada oluşsa da, bunu yaptığınız taktirde diyetinizden saparak ameliyat sırasında sıkıntıya yol açabilirsiniz.

 

Bariatrik Ameliyat Öncesi Diyette Bunları Yapmanız Gerekecektir:

  • Yiyecek ve içecekleri 24 saatlik süreye eşit dağıtmasınız. Tüketeceğiniz tüm gıdaları tek bir sefere saklamayın.
  • Her gün en az 2 litre sıvı tüketin. Tükettiğiniz sıvının büyük kısmını sıcak suya ayırdığınızdan emin olun.
  • Sıvıları gün boyunca düzenli aralıklarla tüketin.
  • Alkol tüketiminden kaçının
  • Düzenli olarak vitamin ve mineral desteği alın
  • Gün boyunca meşgul ve aktif kalmaya çalışın

 

Şeker Hastalığında Bariatrik Ameliyat Öncesi Diyet

Eğer şu anda şeker hastalığınızdan dolayı ilaç kullanıyorsanız bu ilaçlar, bariatrik ameliyat öncesi diyette de sizin eşlikçiniz olmalıdır. Günlük besin alımınız azaldıkça doğru orantılı bir şekilde ilaç alımınız da azalmalıdır. En sağlıklı süreç için düzenli aralıklarla kan şekerinizi  ölçerek herhangi bir anormallik olmadığına emin olabilirsiniz.

Eğer diyabet için ayrıca bir ilaç almıyor ve sadece beslenme düzeniniz ile kontrol altında tutuyorsanız. Bariatrik ameliyat öncesi diyette de bu konu ile ilgili bir sıkıntı olmayacağını bilmenizde fayda var.

Herhangi bir şüpheye yer vermemek adına doktor veya diyetisyeniniz ile görüşerek bu süreci yönetmenin en iyi yollarını araştırabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat