Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Saç dökülmeleri, obezite cerrahisi sonrası sıklıkla yaşanan bir durumdur. Obezite cerrahisinin ardından, hastaların ﹪40’ında görülmektedir. Obezite cerrahisinin ardından kilo vererek hayallerindeki vücuda kavuşmak isteyen hastaların üzüldüğü bir durumdur saç dökülmesi. Obezite cerrahisinin ardından yaşanan saç dökülmelerine telogen effuvium denir. Normal saç döngüsünün bir çeşididir. Yeni doğmuş bebeklerin ilk aylarında görülen saç dökülmeleriyle benzer niteliklerdeki bu süreç ortalama 6 ay kadar sürer.

Saçların bu şekilde kaybedilmesi, yaşanan stres, hastalıklar ve kötü beslenme düzeninin beklenen bir sonucu olarak düşünülebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmeleri genellikle aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Stres
 • Genetik faktörler
 • Çevresel faktörler
 • Beslenme düzeni

Obezite cerrahisinin ardından gelen saç dökülmesi problemi, genellikle hastanın yeterli besin ve vitamin almamasından dolayı kaynaklanır. Burada bahsi geçen durumdaki asıl etken ise, ameliyat ardından besin ve kalorilerin sindirim sistemindeki emiliminde gerçekleşen ani değişikliklerdir. Yaşanan bu ani değişiklik, hastanın vücudunda bir çeşit şok etkisi yaratır ve buna tepki olarak saçlar dökülebilir.

Obezite cerrahisinin asıl amca, alınan kilolardan ötürü dengesi bozulmuş vücudu tekrardan dengeli bir hâle getirmektir. Fakat bu operasyonu geçirmeye karar veren insanlar önceden normal miktarların üzerinde besin alırken, bir anda değişen diyet programlarından ötürü kalori alımı azalır ve bunun bir sonucu olarak, alınan “az” miktardaki besinler vücudun farklı ve hayati bölgelerine gönderilir. Bu nedenle saçlar dökülmeye başlar.

Tüm bunlar bir kenara, bir operasyona geçirecek olma düşüncesi bile başlı başına bir strestir. Bu tür bir strese karşı her hastanın vücudu farklı tepkiler verecektir. Bunlardan biri ise saç dökülmesi olabilir.

Operasyon sonrası yaşanan saç dökülmesi, çoğu hasta için oldukça sıkıcı bir süreç olsa da, saç dökülmelerinin geçici olduğu unutulmamalıdır.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesine yol açacak bir sürü neden vardır. Bunlardan bazıları:

 • Cerrahi operasyon
 • Akut hastalık
 • Travma
 • Karaciğerde hastalıklar
 • Hipotiroidi (Tiroit bezinin salgıladığı ve metabolizmamızı düzenleyen hormonun salgılanmasının yavaşlaması)
 • Gerekenden az protein alımı.
 • Demir eksiklikleri.

Kilo vermek amacıyla yazılmış her türlü operasyon, özellikle verilen beslenme tavsiyelerine uyulmadığı taktirde, protein ve demir eksikliklerine yol açma riski taşır. Bu sebepten ötürü saçlar daha kısa, güçsüz ve ince gelişerek kopmaya ve dökülmeye yatkın olur. Obezite cerrahi operasyonları sonucu meydana gelen hormonal değişikliklerden ötürü, saç dökülmeleri gerçekleşebilir. Hasta, bünyesine uygun kiloya ulaştıktan sonra, hormonlar da düzene girer.

Obezite Cerrahisinden sonra Saç Dökülmeleri Ne Zaman Başlar?

Saç dökülmeleri ortalama olarak cerrahi müdahaleden sonraki 3-6 ay içinde gerçekleşir. Bu süre, kişinin bünyesine göre değişiklik gösterebilir. Operasyonun ardından hastanın bünyesine göre yaklaşık 12-18 ayın ardından kilo kaybı ve diyet düzene girince, saçlar eski sağlığına kavuşur.

Saç Dökülmesini Engellemek Mümkün müdür?

Obezite cerrahisinin ardından gerçekleşecek saç dökülmelerini engellemek isteyen hastaların cerrah ve diyetisyenlerinin verdikleri beslenme düzeni ve vitamin desteklerine tam olarak uyması gerekir. Bu öneriler hastanın istediği sağlıklı ve estetik vücuda ulaşmak için oldukça önemlidir.

Saç Dökülmesi Konusunda Neler Yapmak Gerekli?

Eğer saç dökülmeleri obezite cerrahisine bağlı olarak gerçekleştiyse, bu durumun korkulacak bir tarafı yoktur. Unutmayın ki stres, saç dökülmelerini tetikler. Doktorunuzla görüşerek bu probleminizin arkasında başka bir etken olmadığına emin olun.

Hastaların yeterli miktarlarda biyotin, selenyum, çinko ve kollajen almaları, saç dökülmelerini en aza indirmek konusunda büyük bir yeri vardır.

Saç Dökülmelerinin Tedavisi Var mıdır?

Obezite ameliyatları ardından gelen saç dökülmeleri için bir ilaç tedavisi yoktur. Bu durumda hastayı çözüme ulaştıracak olan şey sabır ve sağlıklı bir hayat olacaktır. Gerekli besinler ve takviyelerle dengeli bir vücuda kavuşabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat