Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite ameliyatı sonrası beslenme konusu hastaların geçirmiş olduğu operasyonun istenen sonuca varmasına katkı sağlamaktadır. Obezite ameliyatındaki temel amaç mide hacminin küçültülmesine dayanmaktadır. Böylece mide daha erken doyma noktasına ulaşacak ve gıda alımını kısıtlayacaktır. Böylece hastalar kısa süre içerisinde kilo vermeye başlayacaktır. Hastaların kiloları doğru şekilde vermeleri, herhangi bir sorun ile karşılaşmamaları için diyet uzmanlarının listesine eksiksiz şekilde uymaları gerekmektedir.

Ameliyat Sonrasında Aşamalı Olarak Beslenme Süreci

Obezite ameliyatı sonrası beslenme konusu operasyonun bitimi ile başlamaktadır. Hastalar operasyonun ardında kaçak ve kanama riskine karşı hastanede belli bir süre müşahede altında bulunmaktadır. Doğru ve düzenli beslenme dönemleri bu sırada başlamaktadır. Buna göre;

  • Sıvı beslenme: Hastalar operasyonun bitimi ile birlikte yaklaşık olarak 7 gün boyunca sadece sıvı gıdalar, daha duru çorbalar tüketmektedir.
  • Püre ile beslenme: Sıvı beslenme dönemini sorunsuz şekilde atlatan hastalar 4 hafta boyunca püre haline getirilmiş gıdalar, çatal ile ezilmiş yiyecekler ve koyu kıvamda çorbalar tüketmekte olduğu beslenme dönemidir.
  • Katı beslenme: Obezite ameliyatı sonrası beslenme dönemleri içerisinde en önemlisini gösterir. Hastalar püre ile beslenme süresinin ardında başladığı katı gıdalar ile ilgili beslenme düzenini ömür boyunca devam ettirmektedir. Ayrıca sürecin doğru şekilde ilerlemesi için devamlı olarak diyet uzmanı gözetiminde yer almaktadır.

Kademeli olarak ilerleye beslenme dönemlerindeki ana amaç oluşabilecek sorunları erken teşhis edebilmek ve zamanında müdahale etmektir. Ayrıca hastanın sindirim sisteminin yorulmasını engellemektir.

Ameliyat Sayesinde Sağlıklı Yaşam

Obezite ameliyatı sonrası beslenme ile hastalar etki süreci içerisinde kilo vermeye devam etmektedir. Etki süresi sonunda aynı beslenme düzeninin devam edilmesi gerekmektedir. Çünkü hastaların vermiş olduğu kiloların yeniden alınmasının önüne geçmektedir.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme ile hastalar fazla kiloları ile birlikte şeker, tansiyon, kolesterol gibi yandaş hastalıklardan kurtulmaktadır. Hastanın kilo verme sırasında yeni sorunla ile karşılaşmasının önüne geçmekte, fiziki görünümünün kötü olmasını engellemektedir. Operasyon sonrası doğru beslenme, obezite için bilinçli ve sağlıklı şekilde kilo verme anlamına gelmektedir. Bu nedenle hastalar periyodik aralıklar ile olan kontrollerini aksatmamalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat