Neden Yüksek Proteinli Ürünler Kullanmalıyım?

Dünya çapında yapılan araştırmalar çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birinin obezite olduğunu göstermektedir. Fazla kilolu olan veya obez sınıfında olan kişiler hızlıca kilo vermek istemekte ve bunun için hızlıca kilo verdirmeyi vadeden sağlıksız yöntemlere başvurmaktadır.

Fazla kilolarından şikâyetçi olan kişiler öncelikle kilo vermenin sağlıklı yaşamın bir getirisi olduğunu bilmelidir.  Bu nedenle asıl amaçları kilo vermek değil sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı öğrenmek olmalıdır. Sağlıklı yaşamak 2 temel noktadan geçer. Kişi sağlıklı yaşamak ve aniden kilo alıp vermeden sürekli olarak ideal kilosunda kalmak istiyorsa dengeli ve düzenli beslenmeyi öğrenmeli ve hayatına sporu dahil etmelidir.

Dengeli ve düzenli beslenme sağlığın korunmasını sağlar. Kişinin bağışıklığını güçlendirir ve ani kilo alıp vermelere engel olur. Sağlıklı beslenen kişi, günlük ihtiyacı kadar kalori alır. Bu sayede de kilo almaz veya kilo kaybetmez.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişi hayatından kızartma, ekmek, pasta, makarna, kola ve cips gibi sağlıksız besinleri çıkarmalıdır. Bunlar yerine her gün düzenli olarak süt tüketmeli, yumurta yemeli ve tavuk, et, balık gibi yüksek miktarda protein içeren besinler tüketmelidir. Sağlıklı beslenmek isteyen kişinin her gün 60 gram protein tüketmesi gerekir. Bunun için protein bakımından zengin kalori ve karbonhidrat bakımından fakir gıdalara öğünlerde bolca yer vermelidir.

Yüksek protein içeren gıdalar kişinin hem az kalori almasını hem de zayıflama döneminde kas kaybı yaşamamasını sağlar. Bu besinler kas kütlesinin korunmasını sağladığı için kişi, kilo kaybını yağdan yaşar ve sağlıklı şekilde zayıflar. Kas kütlesinin korunması kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesine de engel olur.

Sağlıklı yaşamın bir diğer olmazsa olmazı ise egzersizdir. Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sürekli spor yapan ve egzersizi alışkanlık haline getiren kişinin kas kütlesinin artar. Ayrıca egzersiz ve spor kişinin daha sağlam ve güçlü bir vücuda sahip olmasını sağlar. Kas kütlesinin arttığı bölgelerin yağ tutma ihtimali azalır ve bundan dolayı kişinin kilo alma ihtimali de düşer.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat