Doğru Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak, kilolu kişilerin en çok istedikleri şeyler arasında yer alır. Ancak burada doğru zayıflama yöntemleri bilinmeli ve hızlıca kilo verdiren sağlıksız yöntemlerden uzak durulmalıdır.

Kilo vermek isteyen kişilerin kilo vermenin bir süreç olduğunu bilmesi gerekir. Yani kişi belli bir süre az yiyerek zayıflamayı hedeflememeli sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Kısa sürede çok fazla kilo verilmesini sağlayan diyetler ve detokslar sağlık açısından zararlıdır ve yaşanan kilo kaybı kalıcı değildir.

Kalıcı kilo kaybı yaşamak ve uzun süre boyunca ideal kiloda kalmak için kişi, sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı öğrenmelidir. Bunun için mümkünse bir beslenme uzmanından danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Doğru zayıflamak, protein açısından zengin düşük kalorili besinler tüketmekten geçer. Kişi protein bakımından zengin kalorisi düşük besinler tüketmeli ve bunu alışkanlık haline getirerek yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durmalıdır.

Kızartma, cips, kola, çikolata, makarna, ekmek, pasta ve poğaça gibi yüksek miktarda şeker, karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Tatlı krizlerinde hurma gibi düşük kalorili ve sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca her gün en az 2,5 litre su içilmelidir. Su içmek ihmal edilmemelidir.

Kişi yemek yediği porsiyonu küçültmeli ve küçük bir tabakta yemek yemelidir. Ayrıca yiyecekleri iyice çiğnemeden yutmamalıdır.

Beslenme düzeni ana öğün ve ara öğün şeklinde ayarlanmalıdır. Uzmanlar günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ara öğünler midenin uzun süre boş kalmasına engel olarak kan şekerinde dengesizlik yaşanmasını önlemekte ve ani açlık krizlerine engel olmaktadır.

Yemek yerken muhakkak sofra kurulmalı ve ayak üstü atıştırmalardan kaçınılmalıdır. Sofra kurulan yerde TV, bilgisayar bulunmamalıdır. Çünkü bu tarz elektronik aletler dikkatin farklı noktada toplanmasına neden olarak kişinin ne kadar yemek yediğini kontrol edememesine yol açar.

Sağlıklı şekilde zayıflamak için diyet muhakkak sporla desteklenmelidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak hem kas kütlesinin artmasını hem de sağlıklı yaşam şeklinin daha kolay benimsenmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat