Mide Küçültme Sonrasında Diyet Dönemi

Mide Küçültme Sonrasında Diyet Dönemi

Mide Küçültme Sonrasında Diyet Dönemi

Mide küçültme ameliyatı yani bilinen diğer adıyla tüp mide ameliyatı günümüzde en fazla yapılan cerrahi operasyonlardan biridir. Mide küçültme operasyonu estetik kaygılar nedeniyle daha fit ve zayıf bir görünüme sahip olmak isteyen kişilere yapılmaz. Morbid obez sınıfına giren veya obezite hastası olup obeziteye bağlı ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilere yapılan mide küçültme ameliyatı, yaklaşık 1,5 saat süren ve düşük riske sahip cerrahi bir operasyondur.

Mide küçültme ameliyatı esnasında midenin, giriş ve çıkış kısmına karışılmaz ve yaklaşık %80’i alınır. Ameliyat sonrasında hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve midenin küçülmesinin de katkısıyla kişi zayıflamaya ve fazla kilolarından kurtulmaya başlar.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında diyet dönemi 3 aşamalıdır. Bunlar sıvı diyet dönemi, püre diyet dönemi ve katı gıdaya geçiş dönemidir. Sıvı diyet döneminde hastanın katı ve püre haline getirilmiş besinler tüketmesi yasaktır. Çünkü bu gıdalar, yeni ameliyat olmuş midede baskıya ve bulantıya neden olabilir. Bu nedenle bu dönemde katkı maddesi içermeyen meyve suları, tanesiz çorbalar ve yarım yağlı süt tüketilebilir.

Püre diyet dönemi katı gıda ve sıvı gıda arasında geçiş görevi görmektedir. Hasta bu dönemde, katı gıdaları püre haline getirerek tüketmeye başlar. Katı diyet döneminde ise kişi, protein açısından zengin, kalori açısından fakir besinler tüketmelidir. Bu dönemde azar azar yemek yenilmeli ve gıdalar iyice çiğnenerek yutulmalıdır.

Hastanın diyet programını ameliyat sonrasındaki ilk dönemde 3 aşamalı şekilde yapması ve sonraki beslenme döneminde protein ağırlıklı ve ara öğünler bırakarak beslenmeyi alışkanlık haline getirmesi oldukça önemlidir.

Mide küçültme ameliyatı olan hastalara doktorların çoğu yüksek proteinli içecekler tüketmelerini önerir. Zayıflama dönemine giren hasta ilk haftalarda sıvı besinlerle beslendiği için yeterli miktarda protein alamaz ve bu durum hastanın, kilo kaybını yağdan değil kastan yaşamasına neden olur.

Kas kaybı istenen bir durum değildir ve bundan dolayı kas kaybının önlenmesi amacıyla yüksek proteinli içecekler tüketilmelidir. NutrAmor hem lif hem de protein içeren içecekleri sayesinde kişinin bitkin düşmeden ve kas kaybetmeden zayıflamasına yardımcı olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat