Mide Balonu Sonrası Diyet Dönemi Nasıl Olmalı?

Mide Balonu Sonrası Diyet Dönemi Nasıl Olmalı?

Mide Balonu Sonrası Diyet Dönemi Nasıl Olmalı?

Mide balonu uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken bazı beslenme kuralları vardır. İşlem sonrasındaki dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli kural, katı-sıvı gıda ayrımı yapmaktır. Operasyon sonrasındaki dönemde yemeklerden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra sıvı tüketilmemelidir. Bu sayede mide genişlemesi engellenir ve yetersiz beslenmenin önüne geçilir.

Ayrıca gazlı içecekler tüketilmemesi gerekir. Çünkü gazlı içecekler hem mide rahatsızlığına neden olur hem de midenin genişlemesine yol açar. Tüm bunlardan dolayı operasyon sonrasındaki dönemde gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Tatlılardan, sağlıksız atıştırmalıklardan, rafine şeker içeren gıdalardan ve alkolden uzak durulmalı ayrıca günde 2 ila 2.5 litre arasında su tüketmeye özen gösterilmelidir.

Mide balonu sonrasında diyet dönemi sıvı diyet dönemi, püre diyet dönemi ve katı diyet dönemi olmak üzere 3’e ayrılır.

Sıvı Diyet Dönemi

Operasyon sonrasındaki ilk 3-4 günde mide balona alışır ve bu süreçte semptomların daha da artmaması için sıvı beslenme programı uygulanır. Bu dönemde tüketilen sıvıların hızlıca içilmesi mide bulantısını arttırabileceğinden dolayı yavaş ve ufak yudumlarla tüketilmesi gerekir. Sıvı diyet döneminde 3 öğün beslenme şu şekilde olabilir:
Kahvaltı: Şekersiz ve tanesiz komposto suyu , Nutrimor ProFiber Aromasız Protein tozu laktozsuz süt ile karıştırılıp içilebilir.

Öğle ve Akşam Yemeği: İçerisine salça, baharat, yağ, limon, soğan ve sarımsak ilave edilmemiş et suyu, tavuk suyu veya kemik suyu tüketilebilir veya pratik bir şekilde Broth-e Et aromalı toz karışım sıcak suya eklenerek tüketilebilir.

Ara Öğünler: Laktozsuz süt, soya sütü, proteini arttırılmış süt içilebilir.

Püre Diyet Dönemi

Bulantılar geçtikten sonraki dönemde püre tüketmeye başlanabilir. Bu dönemde beslenme şu şekilde olmalıdır:
Kahvaltı: Çatalla ezilmiş haşlanmış yumurta ve peynir tüketilebilir.

Öğlen ve Akşam Yemeği: Blenderdan geçirilmiş et, tavuk ve balık suyuna sebzeli çorba içilebilir. Çatalla ezilmiş balık veya haşlanmış ve blenderdan geçirilmiş tavuk tüketilebilir.

Ara Öğünler: Baramor’un yüksek proteinli ürünleri ile birlikte süt ve yoğurt, ayran, kefir ve meyve püresi ara öğün olarak tüketilebilir.

Katı Diyet Dönemi

Mide balona alıştıktan sonra katı besinlerin tüketilebildiği döneme geçirilir ancak bu dönemde muhakkak diyet yapılmalıdır. Katı diyet döneminde az az, sık sık yemek yenilmesi ve proteinden zengin karbonhidrat ve yağ açısından fakir besinler tüketilmesi önerilir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat