Mide Balonu Operasyonu Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide Balonu Operasyonu Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide Balonu Operasyonu Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu sonrası beslenme nasıl olmalıdır sorusu, hastalar tarafından oldukça merak edilen sorular arasında yer alır. İşlem öncesindeki 8 saat boyunca hasta muhakkak aç kalmalı ve hatta mümkünse bu süre 10 saati bulmalıdır. İşlem sonrasındaki ilk haftalarda tamamen sıvı tüketerek beslenilmesi önerilir. Hastalar bu dönemde tanesiz çorbalar, meyve suları, kompostolar ve soya sütü tüketebilirler. Ayrıca hastaların günlük en az 1,5 litre su tüketmeleri önerilir. İşlem yaz aylarında uygulanıyorsa günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Mide balonu operasyonu sonrasında hasta zayıflamaya başlar. İşlem esnasında endoskopik yöntemlerle mideye yerleştirilen balon, mide hacminin belli bir kısmını kapladığından dolayı, kişinin daha çabuk doymasını ve bu sayede daha az yemek yemesini sağlar. İşlem sonrasında kilo verme kaçınılmazdır ancak önemli olan kilonun yağdan verilmesidir. Kastan kilo kaybı yaşamamak için protein ağırlıklı beslenilmesi gerekir. Ameliyat sonrasındaki ilk haftalarda katı gıda tüketimi yasak olduğundan dolayı bu süreçte yüksek proteinli içecekler tüketilmesi önerilir.

NutrAmor, diyet sürecinde ve çeşitli zayıflama operasyonları sonrasında kişinin kas kaybı yaşamaması ve kendini halsiz hissetmemesi için yüksek proteinli ürünler üretmektedir. Bu sayede kilonun yağdan verilmesini sağlamakta ve kişinin sağlıklı şekilde zayıflamasına yardımcı olmaktadır.

Mide Balonu Nedir ve Operasyon Nasıl Yapılır?

Mide balonu operasyonu ameliyat olarak tanımlanmayacak kadar basit bir işlemdir ve uzun yıllardır obezite hastalığının tedavisi için kullanılır. Obezite, kişinin sağlığını ve sosyal hayatını önemli ölçüde olumsuz etkileyen ve muhakkak tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Obezite hastası kişilerin çoğu, fazla kiloları nedeniyle diyabet, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalmaktadır.

Mide balonu operasyonu esnasında kişinin midesine su veya havayla dolu bir balon yerleştirilir. Bu balon mide hacminin belli bir kısmını kapladığından dolayı kişinin daha az yemek yemesini sağlar ve dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olur. İşlem genel anestezi yöntemi kullanılmadan yapılır. Hasta genellikle kısa süreli uyku hali olarak tanımlanan sedasyon yöntemiyle uyutulur ve işlem ortalama 15 ila 20 dakika arasında tamamlanır.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat