Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide balonu obezite hastaları için kullanılan zayıflama yöntemlerinden biridir. Obezite tanısı vücut kitle indeksine bağlı olarak konulur. Vücut kitle indeksi %25’in üzerinde olan kadınlar ve %30’un üzerinde olan erkekler obez sınıfına girer. Obezite kişinin hayat kalitesini düşüren ve pek çok sağlık sorununu beraberinde getiren ciddi bir hastalıktır.

Mide balonu işlemi, hafif kilolu olan yani ideal kilosunun biraz üstünde olan kişilere uygulanmaz. Kişinin bu işleme başvurması için obez sınıfına girmesi gerekir. İşlem sonrasında hasta ağırlığına bağlı olarak 6 ila 7 ay içerisinde %15 ila %20 arasında kilo kaybı yaşar ve bu da yaklaşık olarak 10 ila 25 kg arasında bir kilo kaybı yaşanması anlamına gelir.

Ameliyat olarak tanımlanmayan ve çoğu zaman sedasyon yöntemiyle yapılan operasyon, ortalama 15 ila 20 dakika arasında tamamlanır. Hasta, işlem tamamlandıktan sonra uyandırılır ve yaklaşık 1-2 saatlik bir dinlenme sürecinin ardından taburcu edilir. İşlem sonrasında çoğu zaman ciddi bir yan etki olmaz ve bu nedenle kişiler normal yaşantılarına kolayca devam edebilir.

Mide Balonu Taktıran Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Mide balonu operasyonundan kısa bir süre sonra kişi mide krampları, mide bulantısı ve kusma gibi bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlar çok ağır seyretmediği ve uzun süre boyunca devam etmediği sürece önemli değildir. Çünkü midenin içine yabancı bir cisim girmiştir ve bu nedenle kişi, çeşitli reaksiyonlarla karşı karşıya kalabilir. Olası yan etkilerin azalması için doktor kontrolü altında mide koruyucu ve ağrı kesici kullanılabilir.

Mide balonu operasyonundan yaklaşık 3-4 gün sonra tüm yan etkiler kaybolur. Eğer 3-4 gün geçmesine rağmen yan etkiler kaybolmadıysa veya azalmadıysa kişi mutlaka doktoruna gitmelidir.

Hastaların operasyon sonrası dönemde yüksek protein içerikli sıvılar tüketmesi önerilir. NutrAmor kişilerin, zayıflama sürecinde ve mide ameliyatları sonrasında kas kaybı yaşamaması için yüksek proteinli ürünler üreten bir markadır. Firma üretmiş olduğu ürünler sayesinde kişilerin, ameliyat sonrasında ve kilo verme sürecinde halsiz ve hasta hissetmelerine engel olur ve yağdan kilo vermelerini sağlar.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat