Mide Küçültme Sonrası Beslenme

Mide Küçültme Sonrası Beslenme

Mide Küçültme Sonrası Beslenme

Mide küçültme ameliyatı midenin yaklaşık %80’inin alındığı cerrahi bir işlemdir. Alanında uzman bir ekip tarafından yapılması gereken bu ameliyatın, etkili sonuçlar vermesi için mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir.

Hastanın beslenme programının, metabolizma ve endokrinoloji uzmanlarının iş birliğiyle yapılması gerekir. Kişiye özel olarak tasarlanan beslenme programları, ameliyat sonrasında etkili sonuç alınmasına önemli ölçüde katkı sağlar.

Morbid obez sınıfına giren ya da obezite hastası olup diyabet, hipertansiyon ve iç organ yağlanması gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan kişilere uygulanan mide küçültme operasyonu, ameliyat sonrasındaki 5 yıl içinde hastaların fazla kilolarının %60’ından kurtulmasını sağlar. Mide küçültme sonrası beslenme düzeninde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Ameliyat sonrası dönemde beslenme programı 3’e ayrılır. Hasta ilk 2 haftalık dönemde sadece sıvı gıda tüketmeli, 2 ila 4 hafta arasındaki dönemde püre tüketmeli ve 5. haftadan itibaren katı gıda tüketmeye başlamalıdır.
  • Hasta günde en az 2 litre su tüketmeli ve kafein içeren içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Gazlı içecek tüketilmemelidir.
  • Karbonhidrat ve yağ açısından zengin besinler tüketilmemeli, protein ağırlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirmelidir.
  • Günde 3 ana öğün 2 ara öğün tüketilmelidir ve öğün atlanmamalıdır.

Hasta ameliyat sonrasında hem midesi küçüldüğü için hem de yalnızca sıvı gıda tükettiği için hızlı bir zayıflama dönemine girer. Bu dönemde hastanın yalnızca sıvı gıda tüketmesi, yeterli miktarda protein alamamasına neden olur ve bu durum, kilo kaybının yağdan değil kastan yaşanmasıyla sonuçlanır. Bu nedenle hasta doktor onayı alarak protein ve vitamin içeren diyet takviyeleri tüketmelidir.

NutrAmor yüksek proteinli içecekler üretir ve bu sayede kilo verme sürecinde kas kaybının önlenmesini sağlar. Nutramor yüksek proteinli içecekler içerisinde hem lif hem de yüksek miktarda protein bulunur. Bu sayede ürünler kişinin, halsiz ve yorgun hissetmeden zayıflamasını sağlar ve kilo verme sürecini destekler.

Kilo verme ameliyatları sonrasında veya normal diyet döneminde kullanılabilen Nutramor yüksek proteinli içecekler, yüksek besin değeri sayesinde hastanın uzun saatler boyunca tok kalmasını da sağlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat