Mide Küçültme Nasıl Yapılır?

Mide Küçültme Nasıl Yapılır?

Mide Küçültme Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı yani bilinen diğer adıyla tüp mide ameliyatı, laparoskopik yöntemlerle bir diğer söylemle kapalı ameliyat yöntemiyle yapılır. Operasyon ortalama 1,5 saat sürer ve işlem sonrasında küçük kesi izleri kalır. Bu izler, ameliyat sonrasındaki birkaç ay içinde tamamen kaybolur.

Obezite, sağlığı oldukça olumsuz etkileyen ve çok sayıda sağlık sorununu beraberinde getiren ciddi bir hastalıktır. Obeziteyi tedavi etmek amacıyla yapılan mide küçültme ameliyatı sonrasında, komplikasyon gelişme olasılığı %1’dir. Bu da ameliyatın düşük riskli olduğu anlamına gelir. Ameliyat sonrası komplikasyon yaşama riski oldukça düşük olsa da ortaya çıkan komplikasyonlar hayati tehlike taşır ve bu nedenle acilen müdahale edilmesi gerekir.

Mide küçültme operasyonları arasında en çok bilinen ve en sık uygulanan ameliyat, tüp mide ameliyatıdır. Bu operasyon estetik kaygılar nedeniyle daha ince ve zayıf görünmek isteyen kişilere uygulanmaz. Mide küçültme ameliyatı, yalnızca morbid obezlere ve obezite hastası olup hipertansiyon, diyabet, böbrek hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan kişilere uygulanır. Operasyonun yapılması için kişinin 18-65 yaş arasında olması gerekir.

18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük bireylere, mide küçültme ameliyatı yapılıp yapılmayacağına hastanın genel sağlık durumu göz önüne alınarak karar verilir. Ameliyat kararını obezite doktoru verir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? sorusuna, robotik cerrahi yöntemi kullanılarak yapılır cevabı verilebilir. Da vinci robotu yardımıyla gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı, robot yardımlı laparoskopi ameliyatı olarak da adlandırılır. Da vinci robotu sayesinde doktor, hastada küçük kesiler açarak mide küçültme operasyonunu gerçekleştirebilir.

Da vinci robotu günümüzde mide küçültme ameliyatlarında, ürolojide, kalp cerrahisinde, jinekolojide ve genel cerrahide yapılan ameliyatlarda kullanılır. Pek çok cerrahi müdahaleyi daha kolay hale getiren bu robot morbid obez hastalarının da ameliyat edilmesine yardımcı olur.

Mide küçültme ameliyatı, obezite hastalarının hayatını kurtarmak amacıyla yapılan önemli bir ameliyattır. Obezitenin insan ömrünü 10-15 yıl arasında azalttığı ve mide küçültme ameliyatlarının oldukça düşük riske sahip olduğu göz önüne alındığında operasyonun gerekliliği ve sağlık açısından önemi daha net şekilde anlaşılabilir.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat