Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı, yani bilinen diğer adıyla mide küçültme ameliyatı, obezite cerrahisinde kullanılan en etkili operasyonlardan biridir. Operasyon esnasında laparoskopik yöntemlerle mide küçültülmekte ve bu sayede, obez ve morbid obezlerin zayıflaması sağlanmaktadır.

Ameliyatın başarılı sonuçlar vermesi ve kişinin fazla kilolarından kurtulması için hastanın yeni yaşam tarzını benimsemesi gerekir. Bunun için hastanın, metabolizma ve endokrinoloji uzmanları tarafından oluşturulan diyet programına uyması oldukça önemlidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında her hasta için farklı diyet programı oluşturulur. Ancak diyet programları dışında hastanın ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken temel beslenme kuralları bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır:

Protein, kişinin beslenme düzenindeki en önemli gıda maddesi olmalıdır. Günde yaklaşık 60 gram protein tüketilmelidir. (1 porsiyon tavuk, hindi, balık ya da az yağlı peynir günlük 60 gram protein ihtiyacını karşılar.)

Ameliyat sonrasındaki dönemde öğün atlamamaya özen gösterilmelidir. Günde en az 3 ana öğün tüketilmeli ve buna ek olarak 2 ara öğün de atlanmamalıdır. Ana öğün ve ara öğün düzeninde beslenilmesi, midenin aşırı şekilde dolmasına engel olur ve metabolizma hızının artmasını sağlar.

Tüp mide ameliyatı sonrasında yemekler her zaman masa başında ve sofra kurularak yenilmelidir. Ana yemekler için en az yarım saat ayrılmalı ve yemek yavaş yavaş iyice çiğnenerek tüketilmelidir. TV veya bilgisayar başında asla yemek yenilmemelidir.

Yemekler küçük porsiyonlar halinde ve küçük parçalara bölünmüş şekilde hazırlanmalıdır. Çok fazla yemek yemeyi önlemek için küçük tabaklar küçük çatallar ve kaşıklar kullanılmalıdır. Servis tabakları ve tencereleri masada bulundurulmamalı ve asla ikinci porsiyon alınmamalıdır.

Her gün en az 6-8 bardak su tüketilmelidir. Yemeklerden yarım saat önce hiçbir şey içilmemelidir. Bu sayede mide bulantısının önüne geçilebilir.

Doktorun ameliyat sonrasında önerdiği vitamin ve mineraller düzenli olarak alınmalıdır. Doktor onayı olmadan ilaç veya besin takviyesi kullanılmamalıdır.

NutrAmor, üretmiş olduğu besin takviyeleri sayesinde hastaların tüp mide ameliyatı sonrasında ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral takviyesini almasını ve bu sayede kilo kaybının kastan değil yağdan yaşanmasını sağlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat