Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı nedir? Sorusu dünya üzerinde büyük bir sorun haline gelen obezite hastalığına karşı uygulanmakta olan bir tedavi yöntemini açıklamaktadır. Düzensiz bir şekilde vücut kitle indeksinin çok yüksek oranda çıkması sonucunda midenin büyük bir bölümünün kesilerek çıkarılması esasına dayanan, mide hacmi küçültücü cerrahi operasyona denilmektedir.

Mide küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Mide küçültme ameliyatı nedir? İle ilgili olarak operasyonun nasıl yapıldığı açıklanmaktadır. Mide küçültme operasyonu uzman doktorların kontrolü altında yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Bu süre içerisinde;

  • Vücudun karın bölgesinde 4 ya da 5 kesi yapılmaktadır.
  • Karın bölgesinden mideye laparaskopik yöntem ile ulaşılmaktadır.
  • Midenin büyük bölümü doktorlar tarafından belirlenen noktalardan kesilerek çıkarılmaktadır.
  • Kalan mide parçası tüp haline getirilerek etrafı zımbalanmakta ve operasyon sonlanmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı nedir? Kapsamında hastalar ameliyatın ardında uzman gözetimi altında hastanede müşahede altında bulunurlar. Bu süre içerisinde ameliyatın yan etkilerinin tespiti yapılarak, kaçak ve kanama riskine karşı gerekli önlemler alınmaktadır. 3 ile 4 gün arasında hastanede gözetim altında tutulan hastalar tüm kontrollerinin normal olmasından sonra taburcu edilmektedir.

Ameliyat Sonrasında Yapılacaklar?

Mide küçültme ameliyatı nedir? Konusunda hastalar ameliyatın bitimi ile birlikte eski alışkanlıklarını hayatlarından çıkarmaktadır. Yeni midenin vücuda alışmasını sağlamak, uyum süreci içerisinde midenin zorlanmasını önlemek ve süre içerisinde yeni sorunların ortaya çıkmasını engellemek adına sıvı, püre ve katı diyet dönemleri kademeli olarak uygulanmaktadır.

Taburcu olduktan sonra hastalar normal hayatına dönerken diyet uzmanlarının vermiş olduğu beslenme düzenini, hareketli günlük aktiviteler, haftalık düzenli olarak egzersiz faaliyetler ve vücut ihtiyacının karşılayan takviyeler ile desteklemelidir. Mide küçültme ameliyatı nedir? Uygulamasının ardından düzenli bir şekilde uygulanan alışkanlıklar sayesinde hastalarda obezite ile birlikte ortaya çıkan ve ilerleyen tansiyon, tip 2 diyabet, kolesterol ve uyku apnesi gibi hastalıklar ortadan kalkmaktadır. Ayrıca hastalar kilo verme süreci içerisinde yeni hastalıklar ile karşılaşmaz. Verilen kilonun kontrolü sağlanarak ameliyat desteklendiği sürece hastaların eski kilolarına hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yeniden çıkmalarının önüne geçilmekte, istenen fiziki görünüm elde edilmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat