Mide Botoksu Sonrası Katı Gıda İle Beslenebilir miyim?

Mide Botoksu Sonrası Katı Gıda İle Beslenebilir miyim?

Mide Botoksu Sonrası Katı Gıda İle Beslenebilir miyim?

Mide botoksu sonrası hasta diyetine ve egzersizlerine dikkat etmeyi unutmamalıdır. Kişi uygulamayı sihirli bir değnek olarak görmemelidir. Uygulama sonrası hasta dikkat etmediği takdirde kilo alma gibi durumlarının yaşanabileceğini göz ardı etmemelidir. Bu nedenle beslenme konusunda doktorun önerilerine harfiyen uymalıdır. Mide botoksu sonrası kişinin iki saat sonra sıvı alımı sağlanır. Bu süreç üç gün boyunca sadece sıvı alımı gerçekleştirilerek devam eder. Hastaya dördüncü günden itibaren artık protein oranı yüksek olan katı gıdalara geçişi sağlanmalıdır. Kişinin bu süreçte özellikle ilk dört ay yeterli sıvı alımına ve sebze ağırlıklı beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Protein oranı yüksek gıdaların tüketimi kişinin kilo verme sürecine katkısı büyük olacaktır.

Mide Botoksunun Etkisi Ne Zaman Başlar?

Mide botoksu uygulanan kişide iştahın ve acıkma hissinin iki veya üç gün içinde azalma göstermesi beklenir. Uygulamanın etkisi iki haftadan sonra kilo kaybı olarak görülür. Verilmesi hedeflenen kilo kişiye göre değişim gösterse de bu rakam on ile yirmi kilo arasında olacaktır. Kilo verimi hastanın yaşına, metabolizma hızına, beslenme düzenine uyumuna ve yapılan egzersizin sıklığına göre değişmektedir. Uygulama sonrası kilo verimi aya kadar devam edecektir. Kişinin gereken kiloyu verdikten sonra ideal kilosuna ulaşması için istenildiği takdirde uygulama bir kez daha tekrarlanabilir. Mide botoksu ile kişi açlık duygusunu daha az hissedeceği için gereksiz yeme isteğinin ve kalori alımının önüne geçilmiş olacaktır. Kişi yaşayacağı fiziksel değişim ile psikolojik olarak da bu sürecin sonunda istediği forma kavuşmanın mutluluğunu tadacaktır.

Mide Botoksu Sonrası Diyet Yapılmalı Mıdır?

Mide botoksu tıp dünyasında şişmanlık tedavisi için ameliyatı tercih etmek istemeyen hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulamanın temel amacı mide kasılmalarına müdahale ederek kişideki açlık hissini en aza indirmektedir. Uygulamayı tercih eden hastanın çabalamadan tek başına mucize beklemesi yanlış olacaktır. Mide botoksu gerçekleştirildikten sonra diyetisyen ile işbirliği içerisinde olunmalıdır. Yeme içme düzeninde değişime gidilmelidir. Uygulama sonrası kişi eski beslenme şekline devam etmemelidir. Süreç diyet ile desteklendiği takdirde başarı oranının ve etkisinin daha yüksek olacağı bilinmelidir. İlk haftalardan sonra hastaya diyetin yanı sıra hafif, tempolu yürüyüşlerde eşlik etmelidir. Uygulama sonrası asitli ve gazlı içecek tüketilmesi zararlıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat