Mide Balonunda Yutulabilir Balon İyimidir?

Yutulabilir mide balonu son zamanlarda gündemde olan bir konudur. Peki, yutulabilir mide balonu ne kadar sağlıklı ve nasıl gerçekleşiyor? Mide balonu silikon ve poliüretan malzemeden üretilmiştir. Şişirilmeden önce mideye yerleştirilir ve sıvı ile şişirilir.

Bu balon midede uzun süre tokluk hissine sebep olur. Bu sayede daha az yemek yeme ihtiyacı ile kısa sürede zayıflamaya sebep olur. Son zamanlarda modern tıp dünyasının ana konularından olan obezite üzerine geliştirilen bu yutulabilir mide balonu tedavisi çeşitlerine göre vücutta 4 veya 12 ay kalabilmektedir.

Yutulabilir Mide Balonu Tedavisi İçin Gerekli Koşullar

Yutulabilir mide balonu tedavisi için gereken bazı koşullar vardır. Bunlardan ilki beden kütle indeksinin 27 ve üzeri olmasıdır. 18-70 yaş arası daha önce obezite cerrahisi görmemiş kişilerde uygulanabilir. Tedavi sonrası vücut bu yeme sistemine alıştığı için balon vücuttan çıkarıldığında sanki oradaymış gibi yemek yeme ihtiyacı sık sık duyulmaz ve kaybedilen kilolar alınmaz. Tabii ki, kişi diyetine uyarsa! Yutulabilir mide balonu bize kısa sürede fazla kilo vermeyi vaat etse de bazı zararları bulunmaktadır. İlk dönemlerde görülecek olan yan etkileri arasında kusma, mide bulantısı, mide krampları ve halsizlik gelir. Sonraki dönemlerde şişkinlik, reflü, mide ekşimesi gibi yan etkilerle karşımıza çıkabilir.

Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

Yutulabilir mide balonu fiyatları takılan balonun şekline ve kaç ay kalması gerektiğine göre değişiklik gösterebilir. Yutulabilir mide balonu en başta mide problemi olan kişilere, hamile ya da hamile kalmak isteyenlere, alkol bağımlılarına ve psikolojik rahatsızlığı olanlara uygun değildir.

Yutulabilir Mide Balonu Avantajları

Hastane/klinik şartlarında kısa sürede vücuda takılması, operasyon sonrası kişinin hayatına hastanede kalmadan devam edebilmesi, balonun kısa ve acısız bir şekilde takılması ve hastanın istediği zaman çıkarabilmesi yutulabilir mide balonunun avantajları arasındadır.

Mide balonunu taktırdıktan sonra hastanede yatmadan ve herhangi bir rahatsızlık hissetmeden kalan hayatınıza aynı şekilde devam edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta yutulabilir mide balonundan sonra hissedilen rahatsızlıklarda doktorunuza başvurmak olacaktır. Bir diğer nokta yutulabilir mide balonu vücuttan çıktıktan sonra yeme düzeninize dikkat etmeniz ve kaybettiğiniz kiloları almamaya çalışmanız olacaktır.

Bu tedaviyi güvendiğiniz bir hastane ve güvendiğiniz bir doktorda yapmanız çok önemlidir

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat