Mide Balonu Sonrasında Ağrı Olur mu?

Mide balonu olacak bireylerin sıkça sordukları sorular arasında “Mide balonu sonrasında ağrı olur mu?” sorusu yer almaktadır. İşlem sonrasındaki ilk 1 haftada genellikle ağrı ve bulantı olması normaldir. Mideye yabancı bir cisim girdiğinden dolayı vücut yabancı maddeyi dışarı atmak istemekte ve bu nedenle ilk günlerde bulantı yaşanmaktadır. İşlem sonrasındaki ilk 1 haftanın sonunda bulantı hissi tamamen bitmiş olmalıdır. 1 haftanın sonunda bulantı tamamen bitmemişse muhakkak doktora danışılmalı ve hastaneye başvurulmalıdır.

Bazı hastalarda ilk 1 haftadan sonra da bulantı hissi devam etmekte ve hasta iyileşmemektedir. Bu hastalarda duruma ve mideye takılan balonun cinsine bağlı olarak balon, mideden tamamen çıkarılmakta veya işlem esnasında ayarlanabilir balon kullanılmışsa balonun boyutu mide yapısına uygun olarak küçültülmektedir.

Mide balonu etkisi ve güvenilirliği kanıtlanmış bir işlemdir. Bu nedenle günümüzde zayıflamak isteyen veya mide küçültme operasyonu olmaya hazırlanan kişiler tarafından sıkça başvurulan bir yöntemdir. İşlem anestezi uzmanı tarafından hasta genel anestezi altında uyutularak yapılmakta ve ortalama 30 dakikada tamamlanmaktadır. Hasta işlem sonrasında birkaç saat hastaneden doktor gözetimi altında tutulmakta ve ardından taburcu edilmektedir.

Mide balonu sonrasında beslenme oldukça önemlidir. İşlem sonrasında beslenmesine dikkat eden ve bir beslenme uzmanı kontrolünde öğünlerini düzenleyen bireylerin, operasyon sonrasında ideal kilosuna ulaşma ve fazla kilolarından kurtulma olasılığı oldukça yüksektir.

Mide balonu mideye takıldıktan ortalama 6 ay- 1 sene sonra mideden çıkarılmaktadır. Hastanın bu süre zarfında doktorunun ve beslenme uzmanının önerilerine uyması, zayıflamasını ve ideal kilosuna ulaşmasını sağlayacaktır.

Mide balonu hakkında sıkça sorulan sorular arasında “Mide balonu patlar mı?” sorusu yer almaktadır. Mide balonunun patlama ihtimali yoktur ancak yüksek miktarda asit içeren içecekler tüketilmesi halinde balon delinebilmektedir. Bu nedenle işlem sonrasında hasta asitli içecekler tüketmemesi konusunda uyarılmaktadır ve hastanın bu konuda oldukça hassas davranması beklenmektedir.

Mide balonun delindiği ise idrar renginin mavileşmesi ile anlaşılmaktadır. İşlem esnasında beklenmedik durumlar için balona mavi sıvı enjekte edilmekte ve balon delindiğinde bu sıvı idrara karışmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat