Mide Ameliyatının Sakıncaları Nelerdir?

Mide ameliyatının sakıncaları nelerdir? Sorusu ameliyat sonrasında yaşanacak olan süreçte ortaya çıkabilecek riskleri açıklamaktadır. Mide küçültme ameliyatı anestezi ve zımbalama gibi işlemlerin içerisinde bulunduğu bir cerrahi operasyon olduğundan dolayı sonrasında riskli durumları barındırmaktadır. Doğru şekilde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan kilo vermek için ameliyat sonrasında kesinlikle uzman kontrolünde kalınması gerekmektedir.

Mide Ameliyatı İle Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

Mide ameliyatının sakıncaları nelerdir? Kapsamında sakıncalı durumlar ameliyatın hemen ardından başlamak üzere ilerleyen süreç içerisinde kendini göstermektedir. Bu kapsamda ameliyatın hemen ardından kısa dönemde ortaya çıkabilecek risk içeren sakıncalı durumlar şunlardır;

  • Kesilerek çıkarılan midenin kalan kısmının zımbalanma ile bir araya getirilmesinden kaynaklı olarak operasyon ardından kaçak ve kanma riskleridir.
  • Kesi yerlerinde fıtık oluşumu ve yaralarda enfeksiyon oluşmasıdır.
  • Emboli (pıhtılaşma) sorunun oluşmasıdır.

Mide ameliyatının sakıncaları nelerdir? Kapsamında hastalarda uzun süre içerisinde görülen riskler ise şunlardır,

  • Mide de ülser oluşumu veya var olan ülserin daha ileri seviyelere çıkması,
  • Midenin bulunduğu yerden ters dönmesi,
  • Mide bağırsak bağlantısı üzerinden bağırsakların tıkanmasıdır.

Mide küçültme sonrasında yaşanacak sakıncalı durumların en az seviyede atlatılması için hastalar operasyon ardından müşahedede tutulmakta, taburcu olduktan sonra ise sürekli olarak doktor gözetiminde kalmaktadır.

Mide Küçültme Operasyonunun Dezavantajları

Mide ameliyatının sakıncaları nelerdir? Kapsamında ameliyatın yarattığı dezavantajlarda göz önüne alınmaktadır. Küçülen midenin ameliyattan sonra neden olacağı dezavantajlar şunlardır;

  • Büyük kısmı kesilen midenin eski haline gelmesi neredeyse imkansızdır.
  • Küçülen mide beslenme ve gıdayı dışarı atımda zorlukla karşılaşır.
  • Küçük mide yeteri kadar vitamin ve mineral alımını engellemektedir.
  • Hızlı şekilde kilo verme sonucunda saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma ve vücudun çeşitli bölgelerinde deri sarkması ve cilt kırışmaları meydana gelmektedir.

Bu nedenler göz önüne alınarak gerçekleşen mide küçültme ameliyatında istenen sonucun elde edilmesi için hastaların operasyon sonrası süreçte dikkatli davranması gerekmektedir. Mide ameliyatının sakıncaları nelerdir? İle ilgili olarak süreç içerisinde sakıncalı durumlar aşılarak aşırı kiloların neden olduğu hastalıklar ortadan kalkmaktadır. Ayrıca fiziki görünüm istenen gibi olacak kemik ve kas yapısı güçlenecektir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat