Mide Ameliyatı Sonrası Saçım Dökülür Mü?

Mide ameliyatı sonrası saçım dökülür mü? Sorusu ameliyatın kilo vermeyi sağlarken ortaya çıkabilecek olan yan etkisini açıklamaktadır. Küçülen mide hacmi neticesinde kilo verildiği sırada vücuttan atılan bazı besin değerleri zaman içerisinde saçların güçsüzleşmesine neden olarak dökülmesine yol açmaktadır. Ameliyatın ardından 2 ay kadar sonra görülen saç dökülmeleri genel olarak geçici bir süreyi kapsamaktadır.

Mide Küçültme Sonrasında Neden Saçlar Dökülür?

Mide ameliyatı sonrası saçım dökülür mü? Konusunda dökülmeleri engellemek ya da en aza indirmek için nedenlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda saçın kilo kaybına bağlı olarak dökülme nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Gıda alımını azaltan midenin hızlı şekilde kilo vermeye katkı sağladığı sırada vücudun bu olaya vermiş olduğu reaksiyonlar,
  • Hastaların var olup da kilo kaybı ile meydana çıkan faklı rahatsızlıkları,
  • Kilo verme süreci içerisinde hastanın stres durumları sonrasında ortaya çıkan psikolojik etmenler,
  • Gıda alımının azalmasına bağlı olarak kilo verme aşamasında vücuda yeteri miktarda protein alınamaması,
  • Mide ameliyatı sonrası saçım dökülür mü? Kapsamında saçın beslenmesine etki eden vitamin ve minerallerin yetersiz alınması,
  • Kilo vermeye bağlı olarak hastaların hormon düzenlerinde karmaşıklık yaşanması ve vücut sistemlerinin düzgün bir şeklide işlememesidir.

Bu etmenlerin hızlı şekilde kilo kaybı ile bir araya gelmesi hastaların saçlarının dökülmesine ve fiziki görünümlerinin bozulmasına yol açmaktadır.

Küçük Mide İle Doğru Kilo Verme

Mide ameliyatı sonrası saçım dökülür mü? Konusunda sorunların ortadan kalkması için hastaların ameliyat sonrasındaki süreç içerisinde diyet uzmanlarının hazırlamış olduğu yeni beslenme programlarına eksiksiz şekilde uyması gerekmektedir. Vücudun ihtiyaçlarının gereken miktarda ve zamanında karşılanması için uzman doktorların önermiş olduğu takviyeleri ve ilaçları aksatmadan almalıdır.

Mide ameliyatı sonrası saçım dökülür mü? Kapsamında belli aralıklar ile uzman kontrolleri gerçekleştirmeli, yapılacak tetkikler sonucunda uzmanların değerlendirmeleri dikkate alınmalıdır. Takviyelerin ve vitaminlerin az olmasının sorun oluşturması gibi fazla miktarda vücutta bulunması da rahatsızlıklara neden olacağından dolayı kesinlikle keyfi uygulamalar yapılmamalıdır. Gerekli önlemler ile hem saç dökülmesi engellenecek hem de saçlar daha güçlü hale gelecektir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat